Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

[Głosów:622    Średnia:5/5]

Habza Finanse » blog » Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

 

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca w Polsce

Polska coraz częściej staje się domem dla obcokrajowców, szczególnie zza wschodniej granicy. Szacuje się, że w naszym kraju mieszka już nawet milion Ukraińców, czyli więcej, niż wszystkich Polaków na Wyspach Brytyjskich. Decydując się na życie w Polsce obcokrajowcy niejednokrotnie chcą się ubiegać o kredyt. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby finansowanie takie otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Jakie warunki musi spełnić obcokrajowiec, by dostać kredyt gotówkowy?

Jeszcze kilka lat temu warunkiem koniecznym do ubiegania się o kredyt w Polsce dla obcokrajowca było polskie obywatelstwo. Dzisiaj na szczęście większość banków oraz innych instytucji udzielających pożyczek wymaga od osób spoza Unii Europejskiej jedynie karty stałego pobytu oraz wizy. Najważniejszym aspektem pozostaje jednak stały, udokumentowany i legalny dochód, którego wysokość pozwalać będzie na zaciągniecie zobowiązania. Nie bez znaczenia jest też oczywiście rodzaj umowy – preferowaną jest umowa o pracę na czas nieokreślony lub ewentualnie umowa o pracę na czas określony. W ostatnich latach banki zliberalizowały jednak nieco swoje podejście do kwestii rodzaju umowy, a wiele z nich honoruje już dochód z umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia i umowy o dzieło), a także kontraktów i samozatrudnienia. Pamiętać należy, że każda instytucja posiada inne normy i procedury działania, dodatkowo każdy przypadek jest inny, zatem może zdarzyć się tak, że dwa różne podmioty mogą wymagać różnych dokumentów i zaświadczeń w przypadku tej samej osoby i takiej samej wnioskowanej kwoty.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – dokumenty

W zależności od banku lub firmy pożyczkowej, starając się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca, możemy zostać poproszeni o dostarczenie:

  • zgody na zatrudnienie
  • karty czasowego pobytu (dla osób, które nie posiadają jeszcze karty stałego pobytu; w regulaminie kredytu może znajdować się klauzula mówiąca o długości tego minimalnego okresu, np. 12 miesięcy)
  • zaświadczenie o meldunku w Polsce
  • aktualny paszport
  • numer PESEL (wniosek o jego nadanie PESEL składamy w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zameldowania lub, w przypadku braku możliwości zameldowania, w urzędzie gminy właściwym dla siedziby pracodawcy)
  • raport kredytowy z kraju pochodzenia

Co ważne, standardowym wymaganiem w procesie ubiegania się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca jest również dostarczenie aktywnego numeru konta w polskim banku. Dlaczego jednak lista wymagań i dokumentów jest tak duża? Banki oraz inne instytucje finansowe muszą maksymalnie zabezpieczyć się na wypadek nieuregulowania zaciągniętych zobowiązań. W przypadku osób nie posiadających polskiego obywatelstwa jeszcze trudniej zweryfikować jest tożsamość osoby chcącej zaciągnąć kredyt gotówkowy dla obcokrajowców. Trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe, jest też zweryfikowanie historii kredytowej i zdolności kredytowej takiej osoby. Dlatego tak ważnym jest sukcesywne budowanie zarówno historii, jak i zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – historia kredytowa i zdolność kredytowa

Jak zbudować historię kredytową, kiedy jest się obcokrajowcem? Nie jest to zadanie łatwe, ale też nie niemożliwe – po prostu wymaga nieco więcej pracy i determinacji. Zacznijmy od założenia konta w polskim banku, na które regularnie wpływać będzie nasze wynagrodzenie – to pierwszy sygnał naszej wiarygodności. Z konta tego warto korzystać: płacić kartą, robić przelewy, w razie potrzeby wypłacać gotówkę z bankomatu. Dzięki temu po kilku miesiącach regularnych przychodów oraz naszej aktywności, możemy ubiegać się o przyznanie np. karty kredytowej lub limitu w koncie. Tu, podobnie jak w przypadku samego konta, nasza aktywność powoli buduje naszą wiarygodność w oczach banku. Oczywiście trzeba też regularnie spłacać zadłużenie na karcie kredytowej i ewentualne odsetki; to samo tyczy się też limitu w koncie. Teraz, jeżeli zdecydujemy się wnioskować o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca, mamy już pewną historię kredytową, która świadczy na naszą korzyść i jest dla banku sygnałem, że spełniamy jeden z ważnych warunków na drodze do stania się godnym zaufania klientem. Skromna, ale solidna historia kredytowa, połączona z regularnymi wpływami na konto z tytułu wykonywania w Polsce legalnej, stałej pracy, zaowocuje nam zdolnością kredytową, dzięki której, przy dostarczeniu niezbędnych dokumentów, najprawdopodobniej uda się nam zaciągnąć kredyt gotówkowy dla obcokrajowca.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – o czym jeszcze należy pamiętać?

W związku z faktem, iż Ukraińcy stanowią coraz większą grupę klientów polskich banków oraz firm pożyczkowych wprowadza obsługę w języku ukraińskim lub rosyjskim, celem ułatwienia procesu ubiegania się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca. Niestety, jak na razie jest to opcja dostępna głównie w dużych miastach, zatem wybierając się do banku warto mieć ze sobą wsparcie w postaci osoby, która mówi biegle po polsku – najlepiej zaś, kiedy jest to jej język ojczysty.

 

 

Skontaktuj się z naszym ekspertem

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online