Obliczenie zdolności kredytowej - najczęściej zadawane pytania
➡ Jak działa obliczanie zdolności kredytowej?
Skuteczne i precyzyjne obliczanie zdolności kredytowej samodzielnie nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie, jeśli nie posiada się w tym zakresie wiedzy i doświadczenia. zdolność kredytowa, czyli zdolność do terminowej spłaty całości kredytu, wyliczana jest na podstawie bardzo wielu czynników. Wśród najważniejszych z nich można wymienić osiągane dochody netto, a także ilość i wysokość spłacanych kredytów i pożyczek, w tym również w instytucjach pozabankowych. Istotne są również koszty utrzymania oraz ilość osób posiadanych na utrzymaniu. Żeby uzyskać rzetelne i dokładne informacje na temat swojej zdolności kredytowej, najlepiej nie próbować obliczać jej samodzielnie, a zwrócić się do specjalisty. Po wypełnieniu formularza, nasi eksperci dokonują niezbędnych obliczeń, po czym kontaktują się w celu przekazania wyników i udzielenia dalszej pomocy, przede wszystkim w zakresie pozyskania potrzebnych środków na atrakcyjnych warunkach, przy minimum formalności. Wybierając to rozwiązanie, można mieć pewność, że wszelkie wyliczenia zostaną wykonane poprawnie.
➡ Obliczanie zdolności kredytowej – jak korzystać z kalkulatora?
Obliczanie zdolności kredytowej przy pomocy przygotowanego przez nas powyżej formularza jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy uzupełnić odpowiednie pola posiadanymi przez siebie informacjami. Dochody „na rękę” (netto), ilość osób na utrzymaniu, stałe miesięczne wydatki, ilość i wysokość aktualnie spłacanych zobowiązań – pytania o wszystkie te kwestie można kojarzyć przykładowo z wniosków kredytowych. To właśnie przede wszystkim na ich podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa, czyli zdolność do terminowej spłaty całości zobowiązania. Zdolność kredytowa bezpośrednio wpływa na szanse na uzyskanie wymarzonego kredytu, więc jej poprawne wyliczenie jest bardzo istotne. Warto zadbać o to, aby przekazane informacje były maksymalnie precyzyjne – dzięki temu uzyskany wynik stanie się bardziej wiarygodny. Po uzyskaniu wymienionych wcześniej danych profesjonalny doradca kredytowy oddzwoni z ofertą i z chęcią odpowie na wszystkie pytania związane ze zdolnością kredytową, a także wszelkimi innymi aspektami dotyczącymi zaciągania kredytu. Pomoże również ustalić, w którym banku z daną zdolnością kredytową można liczyć na najlepsze warunki i najwyższe szanse na uzyskanie kredytu.
➡ Dlaczego obliczanie zdolności kredytowej powinien przeprowadzić specjalista?
Można próbować obliczyć zdolność kredytową całkowicie samodzielnie, na przykład przy pomocy wzorów matematycznych, ale nie jest to najlepsze wyjście. Nie tylko jest ono bardzo czasochłonne, ale też łatwo w takiej sytuacji o pomyłkę, jeśli nie posiada się niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia. Pomyłka może z kolei doprowadzić na przykład do zawnioskowania o wyższą kwotę niż pozwala na to zdolność kredytowa i uzyskanie odpowiedzi odmownej. Co więcej, należy pamiętać, że każdy bank podchodzi do obliczania zdolności kredytowej w nieco inny sposób i informacje w tym zakresie mogą być nieznane osobom postronnym, które nie działają aktywnie w tej branży. W związku z tym obliczanie zdolności kredytowej, to zadanie, które ma charakter bardzo indywidualny i najlepiej powierzyć je specjaliście. Nasi wykwalifikowani eksperci są w stanie obliczyć zdolność kredytową szybko i precyzyjnie, a dodatkowo świetnie znają polski rynek produktów finansowych i procedury obowiązujące w poszczególnych instytucjach finansowych.
➡ Do czego przydaje się obliczanie zdolności kredytowej?
Obliczanie zdolności kredytowej może być przydatne w sytuacji, kiedy planujemy zaciągnąć kolejne zobowiązanie finansowe (zwłaszcza duże, takie jak na przykład kredyt hipoteczny) i chcemy wiedzieć, na jaką kwotę możemy liczyć. Znając swoją zdolność kredytową, można także spojrzeć na siebie z perspektywy banku i odkryć, w jakich aspektach powinno się dokonać zmian, aby być jeszcze bardziej wiarygodnym pod względem finansowym. Należy przy tym pamiętać, że zdolność kredytowa zmienia się wraz z czasem, ponieważ zazwyczaj z roku na rok zmieniają się także dochody, koszty utrzymania i inne tego typu aspekty, a mają one na nią bardzo duży wpływ. Dlatego też zdolność kredytowa wyliczona rok czy kilka lat wcześniej może już okazać się nieaktualna. Warto dokonać obliczeń na niedługo przed składaniem wniosku o kolejny kredyt, aby mieć pewność, że kwota, o którą się wnioskuje, znajduje się w zasięgu możliwości finansowych danej osoby.
➡ Dlaczego obliczenie zdolności kredytowej jest kluczowe dla każdego banku?
Obliczenie zdolności kredytowej to niezbędny etap rozpatrywania wniosku o kredyt (dowolnego typu – gotówkowy, hipoteczny czy jakikolwiek inny) przez każdy bank. Wynika to z faktu, że te instytucje finansowe mają obowiązek zbadać sytuację finansową klienta przed wydaniem decyzji kredytowej. Co więcej, wyliczanie zdolności pozwala im uniknąć problemów związanych z udzielaniem kredytów osobom, które później będą miały problem z ich terminową spłatą. Z tego względu zbyt niska zdolność kredytowa jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn odrzucania wniosków kredytowych. Jest ona szczególnie istotna w przypadku zobowiązań na wysokie kwoty, takich jak kredyty mieszkaniowe, ale także na przykład kredyty konsolidacyjne. Jednocześnie warto wspomnieć, że otrzymanie korzystnego kredytu, nawet będąc w trudnej sytuacji, nie jest niemożliwe – może to jednak wymagać skorzystania z profesjonalnej pomocy. Nasi eksperci znają dokładnie procedury panujące w polskich bankach i są w stanie ustalić, gdzie w danej sytuacji najlepiej będzie się zwrócić, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową.
➡ Jak często warto obliczać zdolność kredytową?
Obliczanie zdolność kredytowej to coś co, co warto robić przede wszystkim przed rozpoczęciem procesu zaciągania dowolnego kredytu czy pożyczki. W ten sposób dowiemy się, na jaką kwotę możemy liczyć i co musimy lub możemy jeszcze poprawić, aby osiągnąć lepszy wynik. Na podstawie analizy zdolności kredytowej doradca jest w stanie odszukać optymalną ofertę dostępną w danej chwili, bank z kolei wylicza ją w celu określenia ryzyka związanego z przyznaniem danej osobie kredytu lub pożyczki. Należy jednocześnie pamiętać, że po pewnym czasie obliczona zdolność kredytowa może się zdezaktualizować, zwłaszcza, jeśli w tak zwanym międzyczasie u danej osoby zaszły poważne zmiany życiowe. Takie sytuacje, jak na przykład otrzymanie podwyżki czy zwiększenie się kosztów utrzymania, mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Powinniśmy więc zadbać o to, aby posiadane przez nas informacje na jej temat były maksymalnie aktualne.