Nie ma co do tego wątpliwości, że karta kredytowa jest bardzo elastycznym i zarazem wygodnym narzędziem płatniczym. Korzystanie z niej pozwala na wydawanie pieniędzy banku na różnorakie cele tylko wtedy, gdy są one rzeczywiście potrzebne. W przeciwieństwie do pożyczek czy kredytów udzielana jest odnawialna linia kredytowa, której spłata w odpowiednim terminie nie pociąga żadnych kosztów. W przypadku rozsądnego operowania nią jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.
W niniejszym artykule skupiamy się na tym, kto ma obowiązek spłacenia jej, co oznacza cykl rozliczeniowy lub jak można sprawdzić poziom spłaty karty kredytowej. Ponadto, w jaki sposób można dokonać uregulowania należności. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Spłata karty kredytowej – kto ma obowiązek spłaty karty?
Każdy, kto zdecydował się na kartę kredytową, jest zobowiązany do jej spłaty. Gdy kredytobiorca umiera, obowiązek wyrównania zaległości spoczywa na współkredytobiorcy oraz spadkobiercach zmarłego, którzy przyjmują spadek. Spokojni mogą być ci, którzy odziedziczyli kartę kredytową, do której było wykupione ubezpieczenie na wypadek śmierci. Są banki, które oferują to za dodatkową opłatą, ale są też takie, w których jest ono wręcz obowiązkowe. Wówczas zadłużenie na karcie pokrywa ubezpieczyciel.
Jaki jest termin spłaty karty kredytowej?
Bardzo ważną kwestią jest pilnowanie terminu odnośnie do uiszczania zadłużenia na karcie kredytowej, który podaje pożyczający. Od tego bowiem zależy, czy będziesz musiał zapłacić odsetki i w jakiej wysokości. Ile czasu na spłatę karty kredytowej daje bank? Tak naprawdę wszystko zależy od wybranej oferty. Niemniej, najczęściej całkowity proces powinien zamknąć się w ciągu 20 dni. Konkretny wyznaczony dzień to moment, w którym powinieneś spłacić środki wykorzystane w ostatnim okresie bezodsetkowym.
Możesz oczywiście oddać całość kwoty, wówczas nie zostaną do niej doliczone odsetki lub wybrać opcję, jaką jest spłata minimalna. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak to dokładnie działa w przypadku okresu bezodsetkowego, spieszymy z wyjaśnieniami. Istotną kwestią jest to, iż uwzględniany jest miesięczny okres rozliczeniowy oraz dodatkowy czas, który zyskuje się na uregulowanie zobowiązania. Dlaczego najlepiej spłacić kartę kredytową w okresie bezodsetkowym? Odpowiedź jest bardzo prosta. Pokryjesz zadłużenie bez ponoszenia konsekwencji za jej użytkowanie. W ten sposób uchronisz się przed dodatkowymi kosztami i będziesz mógł cieszyć się pełną swobodą darmowego pożyczania pieniędzy na wyznaczony okres.
Przykład:
Załóżmy, że placówka bankowa udzieliła Ci limitu kredytowego w wysokości 8000 złotych. Ty w okresie rozliczeniowym wykorzystałeś z tego jedynie 4000 złotych. Twój dodatkowy czas na spłatę zadłużenia wynosi 20 dni, w ciągu których musisz oddać wydane 4000 złotych. Jeśli to uczynisz, nie poniesiesz żadnych kosztów.
Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?
Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza Finanse.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.
Jak spłacić kartę kredytową?
Z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak spłacić kartę kredytową. Pokrycie zadłużenia na karcie kredytowej jest możliwe na dwa sposoby, a mianowicie:
- poprzez oddanie do banku całości zadłużenia, jakie jesteś winien w danym miesiącu – jeżeli zdążysz w ciągu okresu bezodsetkowego, wówczas oddasz tylko tyle, ile pożyczyłeś,
- poprzez spłacenie także kwoty minimalnej – musisz przy tym pamiętać o tym, że ta część zobowiązania jest oprocentowana.
Samo wykonanie czynności spłaty karty kredytowej jest bardzo proste i szybkie. Aktualnie wraz z nią otrzymuje się dostęp do bankowości elektronicznej, za pośrednictwem której można poprzez jedno kliknięcie załatwić sprawę od ręki. Gdy jesteś posiadaczem konta osobistego w placówce bankowej, raczej nie musisz nic robić, aby dowiedzieć się, jak spłacić kartę kredytową, ponieważ należność zostaje ściągnięta automatycznie. Jest to tzw. autospłata. Warto jednak sprawdzić stosowane praktyki.
Cykl rozliczeniowy karty kredytowej
Cykl rozliczeniowy to nic innego, jak okres rozliczeniowy, czyli czas, w którym możesz korzystać z dostępnego limitu. Jest to na ogół jeden miesiąc, w którym instytucja wydająca kartę kredytową monitoruje wydatki i je podsumowuje. W efekcie tego klient otrzymuje wyciąg z pełnym rozliczeniem oraz należną kwotą wraz z określonym terminem spłaty karty kredytowej.
Spłata karty kredytowej przed terminem – czy to możliwe?
Petenci korzystający z karty kredytowej mogą ją spłacić przed upływem daty wymagalności, np. od razu w dniu dokonania za jej pomocą jakiejś transakcji. Takie wyjście z sytuacji sprowadza się do braku obaw o naliczenie odsetek. Jak dokonać wcześniejszej spłaty karty kredytowej? To nic trudnego. Wystarczy zrealizować wpłatę w odpowiedniej wysokości na numer rachunku, który został przypisany do otrzymanej karty.
Co ciekawe, jeśli podejrzewasz, że nie zdołasz wpłacić całości zadłużenia przed upływem okresu bezodsetkowego, pomyśl o spłacie karty kredytowej przed terminem przynajmniej w tej wysokości, na którą możesz sobie pozwolić. Dzięki temu po anulowaniu okresu bezodsetkowego zostaną naliczone nieco niższe odsetki – najpierw od całości długu, a za dni po dokonaniu częściowej spłaty, już tylko od pozostałej części. Warto więc pilnować terminu spłaty karty kredytowej.
Poziom spłaty karty kredytowej – jak sprawdzić?
Instytucja finansowa wysyła właścicielowi karty kredytowej wyciąg z informacją o stanie zadłużenia. Następuje to po zakończeniu okresu rozliczeniowego trwającego dokładnie miesiąc. Do tego dołącza historię transakcji. To z niej dowiesz się, jaki jest poziom spłaty karty kredytowej oraz czy jest szansa na wcześniejszą spłatę karty kredytowej.
Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.
Specjaliści Habza Finanse znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.
Nadpłata na karcie kredytowej
Nadpłata na karcie kredytowej polega na zaksięgowaniu na rachunku przypisanym do niej kwoty przewyższającej zadłużenie. Można ją zrobić przed pomyłkę albo celowo, np. w celu zgromadzenia środków do wykorzystania ich w ramach przyszłych spłat. To, co się z nią stanie, zależy od warunków ujętych w umowie o kartę kredytową. Podejście banków do tego jest bardzo zróżnicowane i uzależnione od prowadzonej polityki. Niektóre z nich zwracają nadwyżkę na konto, z którego zrobiony był przelew, inne pozwalają z niej korzystać w dowolny sposób. Trzeba jednak uważać, bo niekiedy obsługa nadpłaty karty kredytowej może generować zbędne koszty.
Spłata minimalna karty kredytowej
Spłata minimalna karty kredytowej to wariant, który warto poznać, gdy ma się problem z uregulowaniem całego zaciągniętego zadłużenia. Nawet przy rozłożeniu jego spłaty na karcie kredytowej placówka bankowa zobliguje Cię do spłaty kwoty minimalnej. Jest ona określana indywidualnie dla każdego klienta, choć zwykle ma integralny związek z limitem kredytowym i wysokością obciążenia finansowego. Z reguły stanowi od 4 do 6% zadłużenia.
To oznacza, że jeśli kształtuje się ono na poziomie 5000 złotych, musisz spłacić 200-300 złotych od razu. Kiedy wybrać spłatę minimalną karty kredytowej? W momencie, gdy nie masz wystarczających środków, aby poradzić sobie z opłaceniem całości. Pamiętaj jednak, aby finalnie pilnować cyklu rozliczeniowego karty kredytowej, by nie wpaść w zadłużenie.
Spłata karty kredytowej na raty
Bank wydając kartę kredytową, zdaje sobie sprawę z tego, że każdy jego klient może mieć gorszy okres pod kątem finansowym. Z tego też powodu udostępnia możliwość jej spłaty w systemie ratalnym. W takiej sytuacji niezbędne jest wpłacenie jedynie wyznaczonej kwoty minimalnej. Pozostała część zadłużenia zostaje rozłożona na równe, niskooprocentowane raty miesięczne. Instytucja wyznacza minimalną kwotę, jaką może podzielić, a dodatkowo ustala jej poziom maksymalny, który przeważnie nie może przekroczyć 80% przyznanego limitu kredytowego. Okres kredytowania może wynieść nawet kilka lat. Jest on zdeterminowany wysokością kwoty, jaka pozostaje do oddania.
Spłata karty kredytowej z innego konta
Zwrot wykorzystanych środków finansowych z innego konta jest jak najbardziej możliwy. Nie ma potrzeby, abyś dokonywał tej czynności z rachunku, do którego przypisana jest karta kredytowa. Najważniejsze jest to, by gotówka trafiała na specjalnie otwarty do tego celu odrębny rachunek bankowy. Zanim jednak zdecydujesz się na spłatę karty kredytowej z innego konta, upewnij się w swojej placówce, jakie obowiązują w niej zasady.
Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie? Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową.
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza Finanse, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.
Problem ze spłatą karty kredytowej – co zrobić?
Brak spłaty w cyklu rozliczeniowym karty kredytowej pociąga za sobą mniej lub bardziej poważne konsekwencje. Spłata karty kredytowej przed terminem niesie za sobą same plusy. Jednak jej spłacanie po terminie wiąże się z naliczeniem odsetek, które mogą być wyższe w porównaniu do standardowego kredytu. Bank będzie je dopisywał do momentu, w którym nie spłacisz całej kwoty do przyznanego limitu. Dlatego też w takich okolicznościach zasadne jest wzięcie pod uwagę choćby spłaty ratalnej bądź spłaty minimalnej, w przypadku której odsetki spłacisz, dopiero gdy będziesz mieć na to środki.
Jeżeli masz problem z właściwym zarządzaniem domowymi finansami i nie upilnowałeś się, by nie przekroczyć limitu na karcie kredytowej, rozważ spłatę zadłużenia za pomocą kredytu gotówkowego. To powinno ułatwić Ci zapanowanie nad miesięcznymi spłatami. W przeciwnym razie grozi Ci uruchomienie procesu windykacyjnego. To z kolei wiąże się ze wpisaniem Cię na listę dłużników, co może w przyszłości utrudnić pozyskanie kredytu.
Spłata karty kredytowej – podsumowanie
Karta kredytowa to pewnego rodzaju forma pożyczki, którą w podanym terminie należy spłacić, aby odnowić limit i uniknąć opłat związanych z odsetkami. Znając mechanizm jej działania, można na niej wiele skorzystać. Jest to produkt bankowy, który jest godny zainteresowania.