Tarcza podatkowa w biznesie

tarcza-podatkowa-w-biznesie

Wielu przedsiębiorców szuka różnych sposobów na inwestycje w rozwój firmy jednocześnie starając się zmniejszyć koszty jej funkcjonowania. To niełatwe zadanie zwłaszcza na początku funkcjonowania, kiedy firma nie zdążyła jeszcze wypracować swojej pozycji na rynku i wypracować kapitału, który zabezpieczyłby płynność finansową. Oszczędności szukają również duże przedsiębiorstwa i firmy, które działają na rynku od lat i wciąż inwestują w rozwój lub próbują przetrwać w gorszej sytuacji ekonomicznej.

Prowadząc jakąkolwiek działalność gospodarczą warto wiedzieć, że do obniżenia kosztów firmowych można wykorzystać praktyczne narzędzie jakim jest tarcza podatkowa.

Co to jest tarcza podatkowa

Tarcza podatkowa, nazywania inaczej osłoną podatkową, to legalny i bezpieczny sposób na obniżenie obciążeń podatkowych przez wpisanie w koszty uzyskania przychodu kosztów związanych z konkretnymi formami zewnętrznego finansowania. Najczęściej stosowaną formą zewnętrznego finansowania, dzięki której może być wykorzystana tarcza podatkowa jest leasing lub kredyt.

Tarcza podatkowa a leasing

Przedsiębiorca może zmniejszyć podstawę opodatkowania, biorąc w leasing samochód lub całą flotę aut, niezbędne maszyny lub sprzęt komputerowy wraz z legalnym oprogramowaniem. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się takie wydatki jak opłaty wstępne i manipulacyjne oraz prowizje pobierane przez firmę leasingową, jak również koszty związane z użytkowaniem leasingowanego przedmiotu oraz całkowita kwota rat leasingowych. Przy skrupulatnym uwzględnieniu wszystkich możliwych kosztów związanych z leasingiem podatek do zapłacenia może być znacznie niższy.

W prostym obliczeniu kwoty odliczenia jaką umożliwia tarcza podatkowa pomagają specjalne kalkulatory, które można znaleźć na wielu stronach internetowych zajmujących się finansami. Aby uzyskać wynik należy podać sumę kosztów uzyskania przychodu i wybrać stawkę podatku dochodowego. Wysokość stawki podatkowej wpływa na wysokość odliczeń. Im jest wyższa, tym większe będą odliczenia, które zmniejszają podatek dochodowy. Ponieważ tarcza podatkowa stanowi odliczenie od podatku dochodowego, nie mogą stosować jej przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą ryczałtu ani tacy, którzy korzystają z karty podatkowej, ponieważ nie wykazują żadnych kosztów uzyskania przychodu. 

Kto może skorzystać z tarczy podatkowej i kiedy stosuje się ją najczęściej?

Tarczą podatkową to rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom osiągającym zysk, od którego trzeba zapłacić naliczony podatek. Przy niewielkim zysku warto  zastanowić się jednak czy warto uruchamiać całą procedurę. Z tarczy podatkowej warto skorzystać szczególnie w przypadku leasingu operacyjnego. Tarcza gwarantuje oszczędności podatkowe, które związane są tą formą finansowania Jeśli chcemy odliczyć w całości podatek VAT od środków transportu i niezbędnej infrastruktury, musimy znać wartość przedmiotu leasingu, obowiązującą stawkę podatku dochodowego, wysokość czynszu inicjalnego oraz przewidywaną liczbę rat. W przypadku przedmiotów, od których nie możemy odliczyć całego VAT-u (np. samochód), obliczenie tarczy podatkowej może sprawić spore trudności. 

W takim przypadku warto skorzystać z fachowej pomocy i skorzystać z usług doświadczonej i wiarygodnej instytucji finansowej. Jedną z nich jest Habza Finanse – grupa specjalistów od trudnych finansów i kredytów konsolidacyjnych online. Indywidualny doradca – opiekun klienta pomoże przebrnąć przez wszystkie zawiłości związane z tarczą podatkową i znajdzie optymalne rozwiązanie. Przy okazji wizyty warto przeanalizować dokładnie aktualną kondycję finansową, ocenić perspektywy na przyszłość, a w przypadku posiadania kilku kredytów, zastanowić się nad ich konsolidacją. Opiekun klienta przedstawi kilka konkurencyjnych ofert i pomoże wynegocjować z wybranym bankiem optymalne warunki uzyskania kredytu. Przez cały okres spłaty zobowiązań indywidualny doradca Habza Finanse pozostaje do dyspozycji klienta, zapewniając niezbędne wsparcie merytoryczne.

Sprawdź też:

Ocena / 5. Liczba głosów:

Brak ocen.

Michał - restrukturyzacja przedsiębiorstw
Michał Grotkowski

Ekspert kredytowy | Restrukturyzacja przedsiębiorstw / Upadłości konsumenckie

© 2025 Habzafinanse.pl | Obsługa techniczna: efectownia.pl | Polityka prywatności