Decydując się na kredyt hipoteczny, możesz postawić na kredyt denominowany. Jest to kredyt, który przeliczany jest na obcą walutę. Podpisując umowę na taką formę kredytowania, w dokumencie zobaczysz, że kwota wyrażona jest w walucie, w jakiej zaciągany jest kredyt. Może to być na przykład frank szwajcarski. Co jednak istotne, na Twoje konto trafią pieniądze w złotówkach. Za punkt wyjścia bank przyjmie kurs waluty z dnia, w którym Twój kredyt został uruchomiony. Taki kredyt ma ogromną wadę: tak naprawdę nie mamy pewności, jaką kwotę otrzymany od banku w złotówkach. Może okazać się, że będzie ona znacznie różnić się od tej, którą chciałeś otrzymać.
Spis treści
Co to jest kredyt denominowany?
Definicja kredytu denominowanego jasno wskazuje, że jest to kredyt walutowy. Wysokość zadłużenia w przypadku takiego kredytu jest zawsze wyrażana w wybranej walucie obcej i wyliczana na podstawie kursu z dnia, w którym została podpisana umowa z bankiem. Decydując się na taki rodzaj kredytu, musisz pamiętać, że raty będziesz zawsze spłacać w złotówkach niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na zadłużenie we franku szwajcarskim, euro czy innej walucie. Kursy walut nie są niczym stałym. To właśnie z tego powodu kredyt denominowany jest rozwiązaniem bardzo ryzykownym. Może bowiem okazać się – już po wypłacie kredytu – że kwota w złotówkach jest zbyt niska i nie pozwala na zrealizowanie określonej inwestycji.
Oczywiście wchodzi w grę również sytuacja odwrotna, a więc taka, kiedy kurs waluty zmieni się na korzyść dla kredytobiorcy. Wówczas w złotówkach otrzyma kwotę większą niż ta, o którą wnioskował. Aby lepiej wyjaśnić istotę kredytu denominowanego, posłużymy się przykładem. Jeśli decydujesz się na kredyt w kwocie 100 000 złotych denominowany w euro, bank posłuży się kursem euro w dniu podpisania umowy. Jeśli kurs kupna wynosi 4,2 zł za euro, a kurs sprzedaży 4,3, to kwota kredytu w umowie będzie wynosiła 23 809,52 euro. Pod uwagę brany jest bowiem kurs kupna. Wysokość raty będzie oczywiście uzależniona od okresu kredytowania.
Doradca Habza Finanse znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.
Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza Finanse.
Wyślij wniosek!Kredyt denominowany – dla kogo?
Kiedy wiesz już, co to jest kredyt denominowany, warto zastanowić się nad tym, dla kogo jest to odpowiednia opcja kredytowania. Z całą pewnością na taki kredyt nie powinny decydować się osoby o mało stabilnej sytuacji finansowej. Jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenie i zarabiasz nawet naprawdę dużo, lepiej zastanów się, czy jest to kredyt dla Ciebie. Zdecydowanie bardziej stabilną sytuację daje bowiem umowa o pracę. Najbardziej optymalna jest ta, która została zawarta na czas nieokreślony. Jeśli nie lubisz braku stabilności, ten rodzaj kredytu również Cię nie usatysfakcjonuje. Tak jak wspomnieliśmy, nie masz tak naprawdę pewności, jaka kwota ostatecznie trafi na Twoje konto. To oznacza, że po podpisaniu umowy może okazać się, że kredyt jest zbyt niski, aby kupić dom czy mieszkanie bądź przeprowadzić remont. Wówczas pojawia się niemały problem, którego rozwiązanie wcale nie będzie takie proste. Dlatego jeśli zależy Ci na stabilności i pewności, kredyt denominowany w walucie obcej nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Kredyt denominowany – warunki otrzymania
Umowa kredyt denominowanego jest dostępna dla tych kredytobiorców, którzy spełnili określone warunki. Niezależnie bowiem od tego, na jaki rodzaj kredytu się zdecydujemy, należy pamiętać, że bank dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Oceni, czy poziom dochodów, które osiągamy pozwala na spłatę zobowiązania. Podczas oceny zdolności kredytowej bank zawsze uwzględnia:
- aktualną sytuację finansową kredytobiorcy;
- dane z BIK.
Jeśli chodzi o BIK – Biuro Informacji Kredytowej – to jest to baza danych, która zawiera informacje na temat sposobu spłacania dotychczasowych zobowiązań. Bank dowie się, czy swoje poprzednie kredyty spłacałeś w terminie, a jeśli nie, to jak duże były opóźnienia. Warto pamiętać, że dane w BIK są gromadzone przez kilka lat, co oznacza, że nawet kredyt, o którym już nie pamiętasz może istotnie wpłynąć na możliwość otrzymania kredytu denominowanego.
Umowa kredytu denominowanego – co powinno się w niej znaleźć?
Decydując się na kredyt denominowany, musisz pamiętać, że niezbędne będzie podpisanie z bankiem odpowiedniej umowy. Każda umowa kredytowa – a więc również ta na kredyt denominowany – musi zawierać dane stron. W umowie znajdziesz więc swoje imię, nazwisko, numer i serię dokumentu tożsamości, a także adres zamieszkania. Niezbędne są dane dotyczące samego kredytu. To w umowie bank określa długość okresu kredytowania, wysokość rat, a także ich ilość. Z umowy dowiesz się, do którego dnia miesiąca powinny być wpłacane kolejne raty.
Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie? Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową.
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza Finanse, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.
Skontaktuj się ze swoim doradcą!Unieważnienie kredytu denominowanego – kiedy może nastąpić?
Możliwe jest unieważnienie kredytu denominowanego. Decydując się na taki krok, musisz pamiętać, że umowa będzie traktowana tak, jakby w ogóle nigdy jej nie zawarto. Będzie to wiązało się z koniecznością zwrotu wszystkich otrzymanych od banku pieniędzy. Musisz pamiętać też o tym, że unieważnienie kredytu będzie możliwe po spełnieniu określonych przesłanek. Przede wszystkim musi być złamana tak zwana zasada walutowości. Obowiązywała ona od 2009 roku. Zgodnie z nią wszystkie zobowiązania pieniężne w Polsce muszą być wyrażane w złotówkach. Oznacza to, że jeśli na Twojej umowie znalazła się kwota kredytu wyrażona w obcej walucie, masz pełne prawo do starania się o jego unieważnienie.