Restrukturyzacja kredytu – co zrobić, żeby spłata pożyczek była łatwiejsza?

Restrukturyzacja kredytu – co zrobić, żeby spłata pożyczek była łatwiejsza?

[Głosów:10    Średnia:5/5]

Habza Finanse » blog » Restrukturyzacja kredytu – co zrobić, żeby spłata pożyczek była łatwiejsza?

 

Posiadane przez nas zobowiązania finansowe – kredyty, pożyczki, chwilówki, karty kredytowe i limity w koncie – mogą w pewnym momencie stać się trudne do regularnego spłacania. Życie przynosi nam nieprzewidziane sytuacje, a radzenie sobie z nimi może mieć poważny wpływ na nasz domowy budżet i zaszkodzić naszej płynności finansowej. Żeby jednak uniknąć tego typu problemów i nadal móc wywiązywać się z zaciągniętych przez nas zobowiązań, możemy sięgnąć po różne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytu.

Chcąc dostosować warunki spłacania podjętych przez nas pożyczek, możemy wybierać spośród kilku rozwiązań:

 1. Wakacje kredytowe, w praktyce najczęściej stosowany zabieg będący restrukturyzacją kredytu. Bank lub instytucja finansowa pozwala nam na krótki okres – zazwyczaj od jednego do trzech miesięcy – w którym nie musimy spłacać rat, jednak odsetki od naszego zadłużenia wciąż są naliczane. Zarówno możliwość, jak i ostateczny czas długości takich wakacji kredytowych zależny jest od wielu czynników, wśród których do najważniejszych należy ocena naszej sytuacji finansowej, zdolności kredytowej oraz raportu w BIK.
 2. Wydłużenie okresu spłaty – również często stosowana opcja, polegająca na rozciągnięciu czasu na spłatę naszego zobowiązania. Im ten okres dłuższy, tym rata niższa, a więc łatwiejsza do udźwignięcia.
 3. Konsolidacja posiadanych kredytów – jeżeli mamy więcej, niż jedno zobowiązanie, a ich spłacanie jest dla nas coraz trudniejsze, warto zastanowić się nad konsolidacją. Bank lub firma pożyczkowa, w której się o nią ubiegamy, spłaca nasze pożyczki, a powstałą w ten sposób sumę dzieli na możliwie dużą liczbę miesięcy. Restrukturyzacja kredytu następuje głównie dzięki wydłużeniu okresu spłaty – im dłuższy, tym pojedyncza rata niższa, co oczywiście pozwala na łatwiejsze jej uiszczanie.
 4. Przewalutowanie kredytu – opcja ryzykowna, ale mogąca przynieść pożądane efekty: zmieniając walutę kredytu na taką, w którym aktualnie jest małe oprocentowanie, zyskujemy płacąc mniejsze odsetki. Niestety, kursy walut narażone są na duże wahania, stąd i cała operacja może zakończyć się niepowodzeniem.
   

  Restrukturyzacja kredytu hipotecznego

  Oddzielną kwestią jest restrukturyzacja kredytu hipotecznego, znana również jako refinansowanie kredytu hipotecznego. Zazwyczaj kiedy zaciągamy kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu, negocjujemy z bankiem najlepszą możliwą ofertę. Warunki naszego zobowiązania – oprocentowanie, marża, prowizja, wysokość wkładu własnego oraz inne opłaty – zależne są od naszej zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka kredytowego.
  Analityk bankowy przygląda się naszym zarobkom i wydatkom, ocenia stan naszych finansów, a także kwestie takie jak wiek, stan cywilny, wykształcenie, wykonywany zawód i perspektywy rozwoju w nim. J
  eżeli więc braliśmy kredyt, będąc bezdzietną, młodą panną, pracującą w oparciu o umowę o dzieło, zaś po pięciu latach jesteśmy już mężatką, zatrudnioną na umowę na czas nieokreślony w dużej firmie o ugruntowanej pozycji na rynku i zarabiamy więcej, to okazać się może, że mamy podstawy do ubiegania się o lepszy, tańszy kredyt. Na czym więc polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

  Kiedy znajdziemy atrakcyjną ofertę – np. o niższym oprocentowaniu, niższej marży i rozłożony nie na 30, a 35 lat – i uzyskamy finansowanie w nowym banku, spłaca on nasz kredyt hipoteczny w “starym” banku, a my jednocześnie zaciągamy nowy kredyt i spłacamy go na nowych, dogodniejszych warunkach. Taka restrukturyzacja kredytu hipotecznego może znacznie odciążyć domowy budżet, ponieważ im niższa całkowita kwota pożyczkowania i im dłuższy okres spłaty, tym jednostkowa, miesięczna rata jest niższa. Co ważne, refinansowanie kredytu hipotecznego można przeprowadzić więcej niż raz, o ile oczywiście znajdziemy korzystną, konkurencyjną opcję finansowania.

   

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online