Spis treści
Czym są koszty uzyskania przychodu?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, warto pochylić się nad kwestią tego, czym właściwie są koszty uzyskania przychodu. Zdecydowanie powinien swoją wiedzę na ten temat rozszerzyć każdy przedsiębiorca, ponieważ sprawne zarządzanie rzeczonymi kosztami może doprowadzić do dużych oszczędności na wysokości podatku dochodowego. Koszty uzyskania przychodu to wydatki, jakie firma musiała osiągnąć, aby doprowadzić do powstania zysku. Do najczęściej spotykanych z nich jest zakup pojazdów i sprzętu firmowego (na przykład komputerów, laptopów, telefonów komórkowych), a także między innymi paliwa, środków czyszczących i niezbędnych towarów bądź usług. Mało który zawód pozwala na wygenerowanie zysków bez wydania wcześniej pieniędzy. Wiedzą o tym ustawodawcy, w związku z czym wydatki zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Dzięki temu przedsiębiorca płaci podatek od sumy, o jaką rzeczywiście się wzbogacił. Po raz kolejny pojawia się więc pytanie – czy raty kredytów mogą zostać wrzucone w koszty uzyskania przychodu? 1 Źródło: https://www.ifirma.pl/blog/11-kosztow-freelancera.htmlCzy raty kredytów można zakwalifikować jako koszty?
Czy raty kredytów można wrzucić w koszty? Odpowiedzi powinniśmy szukać w ustawie regulującej podatek dochodowy od osób fizycznych. Stanowi ona między innymi, że kredyt zaciągnięty na potrzeby przedsiębiorstwa nie jest przychodem podatkowym, a więc nie podlega opodatkowaniu PIT-em bądź VAT-em. Niestety, na jej podstawie niemożliwe jest także całościowe zakwalifikowanie raty kredytu jako kosztów uzyskania przychodu tak, jak działa to w przypadku leasingu. Jednak nie oznacza to, że kredyt nie umożliwia żadnej optymalizacji podatkowej – kosztem uzyskania przychodu nie może być cała rata kredytu, natomiast mogą nim być skapitalizowane odsetki od pożyczonej sumy. Ponadto w poczet kosztów można zaliczyć także inne opłaty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie (o ile jest to ubezpieczenie kredytu, a nie na przykład ubezpieczenie na życie właściciela firmy) czy prowizja. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki.Jakie warunki trzeba spełnić, aby wrzucić skapitalizowane odsetki w koszty?
Przede wszystkim dany kredyt musi zostać zaciągnięty na potrzeby firmy, nie na przykład na luksusowe wakacje czy inne prywatne wydatki jej właściciela. Co ciekawe, w koszt uzyskania przychodu można zaliczyć także skapitalizowane odsetki od kredytu otrzymanego bezpośrednio jako osoba fizyczna, a nie firma – ponownie, pod warunkiem, że środki zostały przeznaczone na prowadzoną działalność gospodarczą. Ponadto, aby odsetki można „wrzucić w koszty”, muszą one zostać rzeczywiście przez nas opłacone. Jeśli zostały one naliczone, ale jeszcze ich nie opłaciliśmy lub zostały one umorzone, nie możemy zaliczyć ich w poczet kosztów uzyskania przychodu. Odsetki, prowizja czy ubezpieczenie nie mogą być kosztami uzyskania przychodu, jeśli mowa o kredycie inwestycyjnym, a inwestycja wciąż trwa (można za to dokonywać wtedy odpisów amortyzacyjnych). Po oddaniu inwestycji do użytku (na przykład ukończeniu budowy nieruchomości czy wdrożeniu wykorzystania nowego patentu) możliwe jest odliczanie odsetek od podstawy opodatkowania tak samo, jak w przypadku innych rodzajów kredytów.Doradcy Habza Finanse pomogą Ci pozyskać kredyt dla firm na najkorzystniejszych możliwych warunkach.
Oszczędź czas i pieniądze pozwalając, aby kredyt pozyskali dla Ciebie doświadczeni specjaliści.
Skontaktuj się z nami