Pozyskanie kredytu hipotecznego wymaga spełnienia przynajmniej kilku przesłanek, jakie szczegółowo określa bank. W niniejszym artykule powiemy o tym, czy zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stanowią poważny problem i tym samym uniemożliwiają zaciągnięcie zobowiązania finansowego. Zapraszamy do lektury!
Zaległości w ZUS a kredyt hipoteczny – czy można uzyskać kredyt, mając zaległości w ZUS?
W przypadku zaległości w ZUS placówka bankowa każdorazowo odmówi przyznania kredytu hipotecznego. W jej ocenie sugerują one trudności w spłacie powziętych powinności i tym samym oznaczają niewypłacalność klienta. Jest to dla niej sygnał, że może dojść do sytuacji, w której będzie on nieterminowo regulował raty kredytowe. Dlatego też nie podejmie takiego ryzyka i nie wyrazi aprobaty wobec składanego wniosku kredytowego. To pokazuje, że warto opłacać na bieżąco wszelkie obciążenia i nie dopuszczać do ich powstania, a jeśli już do tego dojdzie, jak najszybciej pospłacać je, zanim podejmie się starania o kredyt.
Kredyt hipoteczny – warunki
Aby dostać kredyt hipoteczny, należy sprostać konkretnym wymaganiom stawianym przez kredytodawcę. Zasadniczą kwestią w momencie analizowania wniosku kredytowego jest sprawdzenie zdolności kredytowej biorcy. Zbadanie jej jest nieodłącznym elementem procesu, jaki realizowany jest przez wszystkie instytucje bankowe. Następuje to na podstawie przedłożonych przez wnioskującego dokumentów i zgromadzonych informacji. Każdy przedsiębiorca, wnioskując o kredyt, zostaje poproszony między innymi o przedstawienie dowodu potwierdzającego niezaleganie ze spłatą zobowiązań, takich jak choćby składki w ZUS. Brak zaległości w tym zakresie daje szansę na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie? Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową.
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza Finanse, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.
Skontaktuj się ze swoim doradcą!Jak pozbyć się zaległości względem ZUS, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny?
Jeżeli zaległości w ZUS nie są duże, to najlepiej spłacić je jak najszybciej. Jest to najprostszy sposób na pozbycie się długu. Jednak gdy jest on większy, zasadne jest uzgodnienie planu dotyczącego spłacenia go. Zdarza się, że to umożliwi zdobycie zaświadczenia o niezaleganiu, choć z pewnością pojawi się na nim adnotacja, iż spłacany jest powstały wcześniej dług. Okazanie chęci uregulowania go może być zinterpretowane przez bank dwojako. Wszystko tak naprawdę zależy od przyjętej polityki bankowej.
Dobrym rozwiązaniem jest też negocjowanie z ZUS. Co prawda, płacenie składek nikogo nie ominie, to jednak opcja odroczenia terminu płatności i rozłożenia ich na raty może być niezwykle korzystna. Ma to najczęściej miejsce, gdy sytuacja finansowa płatnika składek i jego rodziny nie pozwala na jednorazowe opłacenie zaległego zadłużenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chętnie przychyla się do takiego układu, wychodząc z założenia, że jest to jedna z najskuteczniejszych form odzyskiwania pieniędzy. Zadaniem przedsiębiorcy jest udanie się do podmiotu w celu ustalenia szczegółów, złożenia wniosku o udzielenie ulgi oraz podpisania umowy o ratalnej spłacie zobowiązań. W efekcie tego otrzyma zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, które będzie mógł dołączyć do wniosku kredytowego.