Każdy bank oraz spółdzielcza kasa oszczędnościowo – kredytowa mają obowiązek aktualizowania danych w BIK. Wynika to bezpośrednio z obowiązujących aktualnie przepisów. Od momentu uzyskania informacji instytucje finansowe mają na to jedynie siedem dni. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje na temat wszystkich klientów, którzy zdecydowali się pożyczyć pieniądze. Niezależnie od tego, czy zaciągnąłeś kredyt gotówkowy, samochodowy czy hipoteczny, dane na Twój temat trafią do tej bazy. Jak dokładnie wygląda aktualizacja danych w BIK, kiedy banki aktualizują BIK?
Spis treści
Aktualizacja danych w BIK – czym jest?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest BIK. Jak się okazuje, nie wszyscy klienci banków o tym wiedzą. Jak wspomnieliśmy we wstępie, pod skrótem tym kryje się Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja zajmująca się gromadzeniem informacji o tych klientach banków, kas oszczędnościowo-kredytowych i niektórych instytucji pozabankowych, którzy zdecydowali się zaciągnąć kredyt bądź pożyczkę. Powstanie BIK zawdzięczamy Związkowi Banków Polskich. W dużej mierze to właśnie na podstawie danych przesyłanych do BIK banki ustalają zdolność kredytową klienta, który zamierza zaciągnąć kredyt.
Jeśli nie ma Cię w BIK, bank nie wie, czy może Ci zaufać i pożyczyć pieniądze. Jeżeli z kolei w BIK znajdą się wpisy informujące o opóźnieniach w regulowaniu należności, musisz liczyć się z tym, że Twój wniosek kredytowy zostanie odrzucony. Początkowo – aż do 2016 roku – aktualizacja następowała bardzo rzadko, bo jedynie raz na cztery tygodnie. Specjaliści zajmujący się finansami podkreślali jednak, że tak rzadka aktualizacja danych w BIK przez bank może generować poważne problemy. Oznaczało to bowiem, że ci, którzy nie spłacali zobowiązań w terminie mogli ubiegać się o kolejne pożyczki. Wszystko dlatego, że historia kredytowa była bez zarzutu. Sytuacja zmieniła się dopiero, kiedy dochodziło do kolejnej aktualizacji danych. Aktualizacja BIK była więc zdecydowanie zbyt rzadka. Dzisiaj banki i instytucje finansowe mają jedynie siedem dni na dokonanie aktualizacji w BIK.
Czas ten liczony jest od dnia, w którym zaistniały sytuacje, o jakich Biuro Informacji Kredytowej należy poinformować. Wniosek o aktualizację danych w BIK jest tak ważny, że instytucje nie dopełniające ustawowego terminu narażone są na wysokie kary finansowe. Mogą one wynosić nawet trzydzieści tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że dane w BIK mogą być aktualizowane przez bank, ale stosowny wniosek może złożyć również osoba, której dotyczą.
Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie? Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową.
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza Finanse, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.
Skontaktuj się ze swoim doradcą!Aktualizacja danych w BIK przez bank – kiedy następuje?
Ile czasu ma bank na aktualizację danych? Na to pytanie odpowiedzieliśmy już wcześniej – po zmianie obowiązujących przepisów jest to zaledwie 7 dni od zaistnienia sytuacji, która wymaga zgłoszenia. Bank ma obowiązek zgłosić:
- Powstanie nowego zobowiązania. Oznacza to, że kiedy zaciągniesz nowy kredyt, informacja na ten temat trafi do Biura Informacji Kredytowej.
- Fakt całkowitego spłacenia zobowiązania. Jeśli spłacisz zaciągnięty kredyt, obowiązkiem banku jest zgłoszenie tego faktu do BIK.
- Korektę wysokości zobowiązania.
- Zmianę warunków, na jakich spłacany jest kredyt.
Jeśli na przykład nadpłacisz kredyt, w efekcie czego wysokość zobowiązania się zmniejszy, bank również poinformuje o tym fakcie Biuro Informacji Kredytowej. Stanie się tak także wtedy, kiedy Twoje zobowiązanie po prostu wygaśnie. To, kiedy BIK jest aktualizowany istotnie wpływa na możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu. Znaczący jest fakt, że w BIK nie znajduje się informacja na temat wysokości zadłużenia. Oznacza to, że wystarczy spóźnić się ze spłatą naprawdę niewielkiej kwoty, aby negatywnie kształtować swoją historię kredytową. Aktualizacja danych BIK obejmuje nawet minimalne opóźnienie na niewielkie kwoty. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Często klienci banków sądzą, że jeśli opóźnienie nie jest duże, to nie zostanie to odnotowane w BIK. Tymczasem jest zupełnie inaczej.
Przeczytaj także: Jak wyczyścić BIK – czy to w ogóle możliwe?
Aktualizacja BIK – co zrobić, aby nastąpiła?
Aktualizacja BIK może odbywać się nie tylko z inicjatywy banku. Również kredytobiorcy mogą wystąpić z wnioskiem o aktualizację danych. Przede wszystkim każdy klient ma prawo do wykreślenia danych na swój temat, jeśli upłynął określony czas. W przypadku osób, które spłacały swoje zobowiązania niezgodnie z ustalonym harmonogramem, okres ten to aż pięć lat. Po jego upływie należy złożyć stosowny wniosek. UWAGA: dokument ten składamy nie w BIK, a u kredytodawcy, czyli najczęściej w banku. Co w sytuacji, kiedy mimo poprawnie złożonego wniosku dane nie zostaną zmienione? W takim przypadku można złożyć skargę do BIK. Jeśli zarzuty się potwierdzą, BIK usunie wpis, który działa na niekorzyść klienta.
Wniosek o aktualizację danych w BIK – jak go napisać?
Kiedy wiesz już, co ile aktualizacje się BIK, warto, abyś dowiedział się, jak przygotować wniosek o aktualizację danych, który możesz złożyć w banku samodzielnie. Dokument ten powinien przede wszystkim spełniać określone wymogi formalne. Musi zawierać następujące dane:
- Twoje imię i nazwisko;
- adres, pod którym mieszkasz;
- dane banku, do którego kierujesz wniosek;
- dane umowy kredytowej, do której odnosi się wpis znajdujący się w BIK.
Ważne jest uzasadnienie wniosku. Nie możesz również zapomnieć o jego podpisaniu. Fachowcy zalecają, aby taki wniosek zawsze wysłać drogą tradycyjną, wybierając przesyłkę za potwierdzeniem odbioru. Jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się oddział banku, możesz złożyć wniosek osobiście. Pamiętaj jednak wówczas, aby na kopii dokumentu otrzymać potwierdzenie jego wpłynięcia razem z datą. W Internecie bez problemu znajdziesz gotowe wzory wniosków o aktualizację BIK. Z powodzeniem możesz z nich skorzystać.
Doradca Habza Finanse znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.
Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza Finanse.
Wyślij wniosek!BIK – co ile aktualizacja danych?
Co ile BIK aktualizuje dane? Zgodnie z artykułem 105 ustawy Prawo Bankowe obowiązkiem Biura Informacji Kredytowej jest aktualizacja informacji co czternaście dni. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do 2016 roku odbywało się to znacznie rzadziej, bo jedynie raz w miesiącu. Było to niebezpieczne dla banków, które mogły udzielać kredytów osobom zadłużonym. Problem szybko zauważono i naprawiono, wprowadzając odpowiednie zmiany w obowiązujących przepisach. Odpowiedź na pytanie kiedy BIK aktualizuje dane jest więc naprawdę jasna i przejrzysta.
Ile czasu ma BIK na aktualizację danych?
Co ile aktualizowany jest BIK, już powiedzieliśmy – odbywa się to raz na czternaście dni. Spróbujemy jednak to uszczegółowić. Jak powiedzieliśmy wcześniej, instytucje finansowe mają siedem dni na wprowadzenie do systemu określonych danych. Biuro Informacji Kredytowej ma kolejne siedem dni na wprowadzenie otrzymanych informacji do systemu. Jeśli aktualizacja nie nastąpiła, można złożyć do BIK stosowną skargę.
Aktualizacja danych w BIK
Kiedy wiesz już, co ile aktualizacja BIK, warto przyjrzeć się bliżej innym zagadnieniom związanym z tym tematem. Kiedy aktualizuje się BIK to nie jedyne pytanie, jakie pojawia się w kontekście Biura Informacji Kredytowej. Bardzo często pojawiają się kwestie dotyczące tak zwanego czyszczenia BIK. Wiele osób z negatywną historią kredytową szuka sposobów na usunięcie danych znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej. W sieci nie brakuje ogłoszeń osób, które obiecują, że są w stanie to zrobić. Oczywiście pobierając odpowiednią opłatę. Nigdy nie korzystaj z takich ofert. Jest to tylko i wyłącznie oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy.
Niezależnie od działań podejmowanych przez osoby postronne informacja o zadłużeniu będzie znajdowała się w BIK przez 5 lat od dnia, w którym spłacisz zobowiązanie. Dopiero po upłynięciu tego czasu informacja zniknie. Biuro Informacji Kredytowej ma chronić zarówno banki, jak i klientów. Znajdujące się w nim informacje chronią bowiem osoby pożyczające pieniądze przed niekontrolowanym zaciąganiem kolejnych pożyczek.
Może Cię zainteresować: