Krajowy Rejestr Długów – Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Krajowy Rejestr Długów – Jak sprawdzić czy jestem w KRD

[Głosów:47    Średnia:5/5]

Habza Finanse » blog » Krajowy Rejestr Długów – Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Polacy coraz poważniej podchodzą do budowania zdolności kredytowej, wpisując w wyszukiwarkę hasło “jak sprawdzić, czy jestem w KRD”. Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem najważniejszych, użytecznych informacji na temat tego rejestru, zapraszamy do lektury naszego artykułu, którego głównym bohaterem jest właśnie KRD. Jak sprawdzić, czy są w nim Twoje dane? Zaczynamy!

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych dłużników, którzy zostali zgłoszeni przez swoich wierzycieli, którzy są w posiadaniu tytułu prawnego, umożliwiającego dokonanie takiego zgłoszenia. Baza ta istnieje od 2003 roku i jest jednym z kilku polskich biur informacji gospodarczej. Do 2010 roku korzystać z niego mogły tylko podmioty gospodarcze, jednak od ośmiu lat mogą zrobić to również osoby fizyczne, samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe. Krajowy Rejestr Długów posiada w swojej ofercie produkty zarówno dla osób, które mają nieuregulowane zobowiązania, jak i dla przedsiębiorców, którzy dzięki wpisom do KRD chcą zmobilizować swoich dłużników do spłaty. Ci, którzy chcą sprawdzić, czy znaleźli się w tej bazie, mogą zamawiać informacje na własny temat – jednorazowo lub w usłudze abonamentowej. Przedsiębiorcy natomiast mogą kupować pakiety, które dadzą im możliwość tworzenia wpisów o nierzetelnych kontrahentach. Z Krajowym Rejestrem Długów można kontaktować się zarówno telefonicznie, jak i on-line.

Krajowy Rejestr Długów gromadzi i udostępnia dane o firmach i konsumentach – są to informacje zarówno o zadłużeniu, jak również o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań. Wpisów w tym rejestrze mogą dokonywać jedynie przedsiębiorcy i to pod konkretnymi warunkami:

  • W przypadku osób fizycznych (konsumentów) minimalna wysokość przeterminowanego zobowiązania to 200 złotych, w przypadku firm – 500 złotych.
  • Termin płatności musi przekroczyć 60 dni, po którym wierzyciel musi wysłać do dłużnika listem poleconym wezwanie do zapłaty, zawierające informacje o zamiarze umieszczenia go w KRD. Pamiętaj jednak, że nieodebranie pisma nie oznacza, że wierzyciel nie ma prawa umieścić informacji o tobie w tej bazie.
  • Wpisu dokonać można po miesiącu od nadania wezwania do zapłaty.

Co ważne, przedsiębiorca, który wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników sporządził, zobowiązany jest do usunięcia informacji lub ich aktualizacji w terminie 14 dni w przypadku całkowitej lub częściowej spłaty zadłużenia, jak również w innych przypadkach, w których zobowiązanie to wygasa. W wyszukiwarkach internetowych pod hasłem “jak sprawdzić, czy jestem w KRD” znajdziesz mnóstwo informacji. Najprostszym jednak sposobem jest sprawdzenie samego raportu, który możesz zamówić. Warto monitorować informacje o sobie i zgłaszać nieprawidłowości, jeśli dana firma nie usunęła informacji o tobie z KRD pomimo tego, że zobowiązanie spłaciłeś więcej niż 14 dni temu.

jak sprawdzic czy jestem w KRD

Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić, czy w nim jestem?

Sprawdzenie, czy nasze imię i nazwisko figuruje w KRD, nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Podobnie jak w przypadku Biura Informacji Kredytowej, należy zarejestrować się na powołanej do tego celu stronie, www.krd.pl. Do tego celu konieczne będzie wpisanie danych z naszego dowodu osobistego oraz potwierdzenie naszego adresu mailowego i numeru telefonu. Procedura jest skonstruowana w taki sposób, żeby uniknąć próby wyłudzenia danych i podszycia się pod nas przez oszustów. Po rejestracji i zalogowaniu się do naszego konta w Krajowym Rejestrze Długów możemy sprawdzić, czy w nim figurujemy.

Podajemy nasz numer PESEL, a następnie przechodzimy do weryfikacji naszej tożsamości -następuje ona, podobnie jak przy sprawdzaniu BIK, za pomocą przesłania dwustronnego skanu naszego dowodu osobistego lub, tu nowość, przelewu 1 złotego na wskazane konto. W pierwszym przypadku potwierdzenie naszej tożsamości trwać może nawet 24 godziny, natomiast gdy wybierzemy przelew, procedura skraca się do kilku minut. Dzieje się tak dlatego, że podczas dokonywania przelewu nawet na najmniejszą kwotę korzystamy z szybkich metod płatności. Odbiorca od razu dostaje wiadomość o naszym przelewie i od razu może zweryfikować dane, które są w nim zawarte. Warto również pamiętać o tym, że kwota przelewu po kilku dniach wróci na nasze konto.

Kiedy weryfikacja jest pozytywna, w naszym panelu użytkownika klikamy pole “sprawdź PESEL” i rozpoczynamy generowanie naszego raportu. Pamiętajmy, że w opcji darmowej sprawdzać, czy figurujemy w KRD możemy raz na dwa miesiące. Tak samo sprawa wygląda ze sprawdzaniem, kto pobierał nasze dane z Krajowego Rejestru Dłużników. Jeżeli chcemy korzystać z tej usługi częściej, możemy zrobić to płacąc 6,90 zł, otrzymujemy wówczas nielimitowany dostęp do naszych raportów.

To, czy faktycznie znajdujemy się w KRD, warto sprawdzać raz na pół roku – szczególnie jeżeli aktywnie korzystamy z produktów kredytowych, posiadamy abonamenty lub prowadzimy działalność gospodarczą. Abonament ma z kolei ciekawą funkcję, dzięki której zostaniemy powiadomieni o każdym negatywnym wpisie pojawiającym się przy naszym nazwisku w Krajowym Rejestrze Długów.

Jeśli mieliśmy nieuregulowane płatności, które znalazły się w Krajowym Rejestrze Długów i spłacamy je sukcesywnie – warto rozważyć opcję abonamentu. Po spłacie zobowiązania wierzyciel ma 14 dni na to, by zgłosić w KRD konieczność usunięcia negatywnego wpisu i warto to monitorować.

Podsumowując: jak sprawdzić, czy jestem w KRD? Wystarczy dowód osobisty, rachunek z dostępnymi środkami w wysokości min. 1 zł i urządzenie z dostępem do Internetu. Całą sprawę możemy załatwić w ciągu kilkunastu minut i uzyskać pewność, czy wszelkie informacje zawarte na nasz temat w raporcie Krajowego Rejestru Długów są zgodne z prawdą. Z bazy korzysta bardzo wiele instytucji, więc negatywne wpisy na nasz temat mogą nam skutecznie utrudnić zwykłe funkcjonowanie: ratalne zakupy, zakup nowego telefonu w abonamencie, czy skorzystanie z oferty kredytowej w instytucjach finansowych. Dlatego tak ważne jest monitorowanie informacji na własny temat, które znajdują się w bazach takich jak KRD i podobnych. Jest to również jedna z pierwszych instytucji, do których należy udać się po informacje, jeśli okaże się, że otrzymaliśmy negatywną decyzję w sprawie jakiegokolwiek zakupu, czy finansowania. Bardzo możliwe, że stoi za tym właśnie negatywny raport w KRD.

 

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online