Krajowy Rejestr Długów – Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Krajowy Rejestr Długów – Jak sprawdzić czy jestem w KRD

[Głosów:10    Średnia:5/5]

Habza Finanse » blog » Krajowy Rejestr Długów – Jak sprawdzić czy jestem w KRD

 

Krajowy Rejestr Długów – KRD

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych dłużników, którzy zostali zgłoszeni przez swoich wierzycieli, którzy są w posiadaniu tytułu prawnego, umożliwiającego dokonanie takiego zgłoszenia. Baza ta istnieje od 2003 roku i jest jednym z kilku polskich biur informacji gospodarczej. Do 2010 roku korzystać z niego mogły tylko podmioty gospodarcze, jednak od ośmiu lat mogą zrobić to również osoby fizyczne, samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe.

Krajowy Rejestr Długów gromadzi i udostępnia dane o firmach i konsumentach –  są to informacje zarówno o zadłużeniu, jak też i o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań. Wpisów w tym rejestrze mogą dokonywać jedynie przedsiębiorcy i to pod konkretnymi warunkami:

  1. W przypadku osób fizycznych (konsumentów) minimalna wysokość przeterminowanego zobowiązania to 200 złotych, w przypadku firm – 500 złotych.
  2. Termin płatności musi przekroczyć 60 dni, po którym wierzyciel musi wysłać do dłużnika listem poleconym wezwanie do zapłaty, zawierające informacje o zamiarze umieszczenia go w KRD.
  3. Wpisu dokonać można po miesiącu od nadania wezwania do zapłaty

Co ważne, przedsiębiorca, który wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników Sporządził, zobowiązany jest do usunięcia informacji lub ich aktualizacji w terminie 14 dni w przypadku całkowitej lub częściowej spłaty zadłużenia, jak również w innych przypadkach, w których zobowiązanie to wygasa.

jak sprawdzic czy jestem w KRD

Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić, czy w nim jestem?

Sprawdzenie, czy nasze imię i nazwisko figuruje w KRD, nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Podobnie jak w przypadku Biura Informacji Kredytowej, należy zarejestrować się na powołanej do tego celu stronie – www.krd.pl. Do tego celu konieczne będzie wpisanie danych z naszego dowodu osobistego oraz potwierdzenie naszego adresu mailowego i numeru telefonu. Procedura jest skonstruowana w taki sposób, żeby uniknąć próby wyłudzenia danych i podszycia się pod nas przez oszustów. Po rejestracji i zalogowaniu się do naszego konta w Krajowym Rejestrze Długów możemy sprawdzić, czy w nim figurujemy.


Podajemy nasz numer PESEL, a następnie przechodzimy do weryfikacji naszej tożsamości – następuje ona, podobnie jak przy sprawdzaniu BIK, za pomocą przesłania dwustronnego skanu naszego dowodu osobistego lub, tu nowość, przelewu 1 złotego na wskazane konto. W pierwszym przypadku potwierdzenie naszej tożsamości trwać może nawet 24 godziny, zaś gdy wybierzemy przelew, procedura skraca się do kilku minut.

Kiedy weryfikacja jest pozytywna, w naszym panelu użytkownika klikamy pole “sprawdź PESEL” i rozpoczynamy generowanie naszego raportu. Pamiętajmy, że w opcji darmowej możemy sprawdzać, czy figurujemy w KRD, możemy raz na dwa miesiące. Tak samo sprawa wygląda ze sprawdzaniem, kto pobierał nasze dane z Krajowego Rejestru Dłużników. Jeżeli chcemy korzystać z tej usługi częściej, możemy zrobić to płacąc 6,90 zł otrzymujemy zaś nielimitowany dostęp do naszych raportów.

To, czy faktycznie znajdujemy się w KRD, warto sprawdzać raz na pół roku – szczególnie, jeżeli aktywnie korzystamy z produktów kredytowych, posiadamy abonamenty lub prowadzimy działalność gospodarczą. Abonament ma z kolei ciekawą funkcję, dzięki której zostaniemy powiadomieni o każdym negatywnym wpisie pojawiającym się przy naszym nazwisku w Krajowym Rejestrze Długów.

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online