Kredyt gotówkowy dla firm – co musisz wiedzieć?

Kredyt gotówkowy dla firm – co musisz wiedzieć?

Strona główna » blog » Kredyt gotówkowy dla firm – co musisz wiedzieć?

 

Kredyt gotówkowy dla firm

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą wie, że płynność finansowa firmy zależna jest od wielu czynników, na których większość my sami nie mamy wpływu. Powszechne w polskim biznesie zatory finansowe mogą znacząco utrudnić funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. W sytuacji, w której potrzebujemy szybkiego dodatkowego finansowania, przychodzi nam z pomocą kredyt gotówkowy dla firm. Jak jednak wiadomo, ubieganie się o kredyt na firmę jest procesem dość czasochłonnym, banki do kwestii szacowania naszej zdolności podchodzą restrykcyjnie, a pieniądze pożyczają stosunkowo rzadko i dość drogo. Czy zatem lepiej ubiegać się o kredyt gotówkowy dla firm czy kredyt gotówkowy dla osób fizycznych? W tym artykule opiszemy najważniejsze różnice między tymi dwoma produktami i podpowiemy, na który warto się zdecydować. Zapraszamy do lektury!

Kredyt gotówkowy dla firm czy kredyt gotówkowy dla osób fizycznych?

Już na wstępie warto wyjaśnić, że kiedy do banku lub firmy pożyczkowej przychodzi właściciel firmy oraz osoba fizyczna, szykować muszą się na dwa odrębne i odmienne procesy przyznawania kredytu. Kiedy o kredyt gotówkowy ubiega się przysłowiowy Kowalski, przedstawić musi swoje indywidualne dochody, a także odpowiednio je udokumentować. Chodzi tu więc przede wszystkim o źródło przychodów: czy jest to umowa o pracę na czas określony bądź nieokreślony, umowa cywilnoprawna (umowa zlecenia lub umowa o dzieło) czy też np. kontrakt. Potrzebne będą także wyciągi z konta, na które wynagrodzenie wpływa oraz, w większości wypadków, zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzające średnią wysokość zarobków z ostatnich trzech, sześciu bądź nawet dwunastu miesięcy. W niektórych bankach i firmach pożyczkowych, szczególnie w przypadku niższych kwot i dobrej historii kredytowej, możliwe jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego jedynie na oświadczenie o dochodach – czyli na podstawie naszej deklaracji o tym, ile zarabiamy, bez poświadczenia przez pracodawcę. Potrzebny będzie oczywiście również dokument tożsamości – dowód osobisty; czasem wymagany jest też drugi dokument (czyli prawo jazdy bądź paszport). Jeżeli bank wymaga od nas dwóch dowodów tożsamości, a my posiadamy tylko dowód osobisty, konieczne będzie stworzenie pisma, w którym oświadczamy, że tak właśnie jest. Po dostarczeniu tych dokumentów oraz wypełnieniu wniosku – w którym podać będziemy musieli także szacunkowe miesięczne koszty utrzymania oraz pozostałe zobowiązanie (inne pożyczki, karty kredytowe, limity w koncie, ale także np. alimenty i zajęcia komornicze) – w zasadzie proces wnioskowania o kredyt gotówkowy dla osób fizycznych mamy już za sobą. Możemy oczekiwać na decyzję, która zazwyczaj podejmowana jest dość szybko, nawet tego samego dnia.

Sprawa nie jest tak prosta w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy dla firm. Dlaczego? Po pierwsze, możemy zostać zdyskwalifikowani już na starcie, jeżeli nasza działalność jest prowadzona krócej, niż 12 miesięcy (w niektórych bankach jest to 6 miesięcy), a także gdy nie byliśmy w stanie wykazać odpowiednio wysokich dochodów. Jest to zresztą sprawa kluczowa, bo banki, mając udzielić dodatkowego finansowania firmom, bardzo dokładnie sprawdzają ich sytuację. Wśród dokumentów, które należy dostarczyć, znajdują się oczywiście wszystkie faktury, wystawione nawet do 12 miesięcy wstecz, wyciągi z firmowych kont bankowych, a także zaświadczenia o niezaleganiu opłat w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Bank może również żądać dodatkowego zabezpieczenia takiej pożyczki, szczególnie przy większych kwotach.

Kredyt gotówkowy – na firmę czy na osobę fizyczną?

Jak więc widać, chcąc uzyskać kredyt gotówkowy dla firm musimy być przygotowani na większą ilość formalności, konieczność dostarczenia wielu dokumentów, zaświadczeń i potwierdzeń. W przypadku analogicznej pożyczki dla osób fizycznych formalności są mniej zawiłe, a decyzja zazwyczaj wydawana jest szybciej. Kiedy więc powinniśmy rozważyć wzięcie kredytu dla osób fizycznych, prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą? Na pewno w przypadku, gdy nasza firma działa mniej niż rok – a w szczególności krócej, niż sześć miesięcy. Banki niechętnie pożyczają bowiem pieniądze nowym na rynku przedsiębiorstwom. Kredyt gotówkowy dla osób fizycznych zamiast kredytu gotówkowego dla firm rozważyć należy również w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie wykazać odpowiednio wysokich dochodów, bo nasza działalność dopiero się rozkręca. Kolejnym aspektem jest czas – jeżeli potrzebujemy pieniędzy natychmiast, najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy dla osób fizycznych. Jeżeli jednak Twoja firma ma już ugruntowaną pozycję na rynku, działa co najmniej 12 miesięcy i/lub może pochwalić się odpowiednio wysokimi wpływami, a Tobie potrzebna jest większa kwota – warto zwrócić się o kredyt gotówkowy dla firm. Dlaczego? Zapewne będzie on tańszy, niż analogiczna propozycja dla osoby fizycznej, co oczywiście wiąże się z większą ilością formalności oraz wydłużonym okresem oczekiwania na decyzję kredytową. Poszukując dodatkowego finansowania naszej działalności warto rozważyć jedną i drugą opcję.

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online