Brak pieniędzy, które pozwolą sfinansować bieżące, nieprzewidziane i starannie zaplanowane wydatki dotyka nie tylko dorosłych, ale także młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat. W artykule wyjaśnimy, czy osoba niepełnoletnią może sięgnąć po kredyt lub pożyczkę. Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego osobą pełnoletnią jest osoba, która ukończyła 18 lat (małoletni może uzyskać pełnoletność także przez zawarcie małżeństwa). Z chwilą uzyskania pełnoletności młody człowiek nabywa pełną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że może samodzielnie w sposób ważny i prawnie wiążący podejmować czynności prawne Jest więc podkreśleniem dojrzałości warunkującej możliwość podejmowania ważnych życiowych decyzji — wynajęcia mieszkania, kupna samochodu czy zaciągnięcia pożyczki.
Spis treści
Pożyczka dla nieletnich — jaka to pożyczka?
W teorii pożyczka dla osób nieletnich to pożyczka, po którą mogą sięgnąć osoby, które nie ukończyły 18 lat i nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych. Mimo szerokiej oferty dostępnych na rynku pożyczek i kredytów żadna instytucja finansowa nie oferuje takich produktów. Dlaczego?
- Po pierwsze — zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Nawet gdyby młody człowiek podpisał umowę pożyczki, w świetle prawa nie byłaby ona ważna.
- Po drugie — zdecydowana większość osób, które nie ukończyły 18 r.ż., pozostaje w toku edukacji i nie zarabia własnych pieniędzy. Udzielenie pożyczki osobie bez regularnych dochodów oznaczałaby dla instytucji finansowej zbyt duże ryzyko. To jednak nie wszystko. Nawet gdyby młody człowiek zaciągał pożyczkę dla nieletnich, w przypadku problemów z terminową spłatę zobowiązania wierzyciel nie miałby najmniejszych szans, aby „ściągnąć” zadłużenie. Nieletni nie ma bowiem wynagrodzenia, z reguły nie posiada także własnego konta w banku i nie dysponuje majątkiem, który mógłby zająć komornik.
- Po trzecie — z powodu braku dojrzałości, życiowego doświadczenia oraz praktycznej wiedzy na temat konstrukcji produktów kredytowych osoba nieletnia zwyczajnie nie byłaby w stanie podjąć odpowiedzialnej, racjonalnej decyzji i podołać terminowej spłacie.
Pożyczki dla nieletnich — dlaczego młodzi ich szukają?
Brak pieniędzy, które pozwolą sfinansować bieżące, nieprzewidziane i starannie zaplanowane wydatki dotyka nie tylko dorosłych, ale także młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat. Wielu tych, którzy nie mogą liczyć na finansowe wsparcie bliskich, zwyczajnie szuka sposobu na to, jak pozyskać dodatkowe środki finansowe na realizację własnych potrzeb. Najpopularniejszym sposobem na realizację takiego planu jest poszukiwanie pożyczki dla nieletnich w internecie.
Pożyczka dla nieletnich — skąd młodzi mogą wziąć pieniądze?
Oczywistym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków przez osobę niepełnoletnią jest poproszenie o finansowe wsparcie rodziców. Jeśli ci nie chcą lub nie mogą go udzielić, dobrym sposobem na dodatkową gotówkę może być znalezienie prostej dorywczej pracy, która pomoże nastolatkowi podreperować budżet. Może być to udzielanie korepetycji, spacery z psem sąsiada czy wykonywanie nieskomplikowanych prac w ogrodzie. Zarabiając własne pieniądze, młody człowiek jeszcze bardziej doceni ich wartość, nauczy się gospodarować budżetem i planować wydatki.
Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie? Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową.
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza Finanse, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.
Skontaktuj się ze swoim doradcą!Jak ubiegać się o pożyczkę w firmach pożyczkowych?
Mówiąc w sporym uproszczeniu, można uznać, że pożyczkę w firmie pożyczkowej może otrzymać osoba pełnoletnia, mieszkająca w Polsce posiadająca:
- pełną zdolność do czynności prawnych, numer PESEL;
- numer telefonu komórkowego i konto w polskim banku;’
- regularne dochody.
W praktyce kryteria w poszczególnych firmach mogą nieco się różnić. Zwłaszcza w zakresie:
- wieku. Choć większość firm pożyczkowych pożyczy pieniądze osobie, która ukończyła 18 lat, niektóre jako dolną granicę wieku przyjęły 19, 20, a nawet 21. Istnieją także firmy, które wskazują górną granicę wieku wnioskującego;
- historii kredytowej w BIK-u. Niektórzy pożyczkodawcy dokładnie sprawdzają historię kredytową w BIK-u i uzależniają od niej swoją decyzję. Inni nie zaglądają do rejestru lub nie uzależniają swojej decyzji od wyniku weryfikacji;
- wpisu do rejestrów dłużników. Kwestia weryfikacji danych wnioskujących w rejestrach dłużników Biur Informacji Gospodarczej wygląda podobnie jak weryfikacja historii kredytowej w BIK-u. Część pożyczkodawców zagląda do nich przed podjęciem decyzji, inne pomijają weryfikację BIG-ów. Jeszcze inne sprawdzają wyłącznie jeden lub dwa wybrane rejestry.
Sam proces wnioskowania o dodatkowe środki jest szybki i wygodny. Z powodzeniem zrealizujesz go w 100% przez internet. Bez konieczności wizyty w oddziale firmy pożyczkowej. Decyzję pożyczkodawcy otrzymasz nawet w ciągu kilkunastu minut. Jeśli będzie pozytywna – pieniądze mogą trafić na Twoje konto równie szybko.