Relacje zachodzące pomiędzy podmiotami w gospodarce charakteryzują się często wysokim stopniem skomplikowania, dylematami finansowymi, trudnościami w regulowaniu bieżących zobowiązań. Brak zapłaty za usługę lub wykonanie pracy może skutkować próbami pojednania, zawezwaniem do próby ugodowej. To popularna formuła prawno – formalna występująca pomiędzy skonfliktowanymi stronami, gdzie chociaż jedna chce dojść do porozumienia. Zawezwaniem do próby ugodowej posługują się banki, duże instytucje finansowe, zwykli wykonawcy na umowę o dzieło, ale to oczywiście nie zamyka listy. W jaki sposób prawidłowo zastosować narzędzie, w jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej, jak zawezwanie do próby ugodowej wygląda pod kątem wzorów i formalności, do czego w ogóle prowadzi? Poniżej kilka najważniejszych informacji.
Spis treści
Zawezwanie do próby ugodowej – definicja
Zawezwanie do próby ugodowej to jeden z elementów mediacji, negocjacji najczęściej pomiędzy dłużnikiem oraz wierzycielem. Próba ugodowa to przejaw dobrej woli i w dużym stopniu szansa dla dłużnika na uniknięcie spotkania w sądzie rejonowym. Takie formalności przekładają się często na rozłożenie zobowiązania na korzystne raty, na częściowe umorzenie lub na jeszcze inne uzgodnienia. Niektórzy dłużnicy w drodze postępowania ugodowego próbują anulować odsetki lub inne dodatkowe opłaty.
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej – jak napisać?
Postępowania pojednawcze wiążą się w największym stopniu z normami prawa cywilnego. Kodeks postępowania cywilnego pomaga w opracowaniu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, ale nie wyjaśnia wszystkich szczegółów. To dokument bardzo elastyczny, w którym należy w pierwszej kolejności określić strony, opisać problem i zaproponować rozwiązanie lub rozwiązania w zależności od oczekiwań. Jeżeli dodajesz do wniosku załączniki, przyda się dokładne opisanie każdego z nich. To realny materiał dowodowy. Gotowe wzory wniosków znajdują się czasami na stronach kancelarii prawnych, ale można też całą dokumentację przygotować samodzielnie. Wystarczy po prostu logiczne przedstawienie problemu i możliwie wygodnych metod rozwiązania. Jeżeli ugoda nie dojdzie do skutku, sprawa idzie dalej do sądu.
Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.
Skontaktuj się ze specjalistą Habza Finanse jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.
Skontaktuj się z nami.Zawezwanie do próby ugodowej – wzór
W podstawowym wzorze dokumentu najlepiej uwzględnić:
- dane wnioskodawcy oraz przeciwnika,
- główne informacje o problemie,
- metody rozwiązania,
- załączniki, jeżeli występują,
- wysokość dochodzonych należności,
- rodzaj pisma formalnego,
- potwierdzenie wprowadzenia opłaty.
W przypadku dojścia do porozumienia wystarczy zaledwie jedna rozprawa. W przypadku bardziej skomplikowanych problemów sąd może pomóc w dojściu do najlepszego wyniku. Sąd naturalnie może podważyć zasadność prawną ugody. Ta nie może wykraczać poza widełki zasad współżycia społecznego. Strony nie powinny również porozumiewać się w kwestiach ewentualnego obejścia prawa, dzięki ugodzie. To grozi poważnymi konsekwencjami. Ugoda zawarta przed sądem posiada klauzulę wykonalności. Dłużnik zatem musi wywiązać się z przyjętych ustaleń. To zatem nie tylko bardzo dobra metoda kontaktu, ale też szansa na wyrównanie strat lub chociaż odzyskanie części zaległych środków.
Odpowiedź na zawezwanie do próby ugodowej – jak zareagować na próbę ugody?
Na zawezwanie do próby ugodowej trzeba odpowiedzieć w wyznaczonym terminie. Można powiedzieć, że odpowiedź to kontrpropozycja, w której jedna ze stron analizuje propozycje z wniosku i przedstawia własne do dalszych negocjacji. W tym momencie dłużnik dysponuje wieloma narzędziami nacisku, chociażby prośbą o rozłożenie zadłużenia na raty, umorzeniem, przedłużeniem spłaty. Odpowiedź na zawezwanie to dobra praktyka, ponieważ właściwie gwarantuje podjęcie kontaktu z wierzycielem. Większość wierzycieli nie liczy na odzyskanie całej kwoty zadłużenia, ale jedynie na część i to dobra baza wyjściowa.
Odrzucenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej – przebieg
W niektórych przypadkach banki wysyłają wnioski o zawezwanie do próby ugodowej do kredytobiorców bez żadnych podstaw w przepisach. Czasami dochodzi do sytuacji, w których próba ugody staje się metodą miękkiego zastraszenia. Prawo nie nakazuje akceptować wniosku w formie podstawowej. Po otrzymaniu wniosku można na niego odpowiedzieć z własnymi argumentami. Odrzucenie skutkuje brakiem porozumienia. Po odrzuceniu wniosku trzeba się przygotować na realny spór sądowy. Kiedy nie dochodzi do ugody kontrahenci mają prawo do pozwu. Najlepsza strategia to odpowiedź na zawezwanie, ale w bardzo konkretny sposób. Nie musisz również akceptować wszystkich przedstawionych w piśmie roszczeń, ale jedynie w częściowym formacie.
Z pomocą doradcy Habza Finanse możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm.
Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów w jakie wpadła Twoja firma.
Skontaktuj się z nami.Czego mogą dotyczyć wnioski o próbę ugodową?
- to narzędzie sprawdzające się po kolizjach,
- wnioski poprawiają płacenie alimentów,
- pisma składają banki przeciwko kredytobiorcom,
- opcja nacisku dla pracowników, którzy nie otrzymali wynagrodzenia.
Próby ugodowe dotyczą większości zdarzeń gospodarczych i to doskonałe, elastyczne narzędzie dla wierzycieli. Niestety wiele podmiotów wykorzystywało postępowania w innych celach, dlatego ustawodawca podwyższył opłaty sądowe.
Cofnięcie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej – skutki
Prawo zmienia się cyklicznie, więc czasami cofnięcie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej to optymalne rozwiązanie dla wierzyciela, ponieważ znalazł inne rozwiązanie. Prawo nie nakazuje kontynuowania mediacji. W wielu przypadkach wniosek to jedynie pewna forma nacisku. Jeżeli nie skutkuje po prostu dochodzi do walki sądowej. Niektóre strony dochodzą do porozumienia poza sądem albo chcą uniknąć dodatkowych formalności. Banki do tej pory wykorzystywały próby ugodowe w celu powstrzymania przedawnienia. Narzędzie ugody zmienia się jednak pod kątem prawnym, a ustawodawca źle patrzy na podobne praktyki.
Dlaczego ugoda to dobre narzędzie?
Strony, które chcą się porozumieć, dzięki próbom ugodowym zyskują, a wierzyciele odzyskują chociaż część wcześniej zainwestowanych środków. Kodeks cywilny stawia na elastyczność, ale zaczyna też wymuszać poważne traktowanie negocjacji i mediacji. Bezpodstawne składanie zawezwania do próby ugodowej skutkuje tylko stratą czasu i dodatkowymi problemami formalnymi. Praktyka pokazuje, że po wzroście opłat sądowych podmioty gospodarcze nie nadużywają tej formy. Sądy w dużym stopniu pomagają stronom w dojściu do porozumienia przy cięższych zagadnieniach. Wiele uzasadnień wystarczy pozyskać bezpłatnie ze stron kancelarii prawnych. Przed wypełnieniem wniosku lub przy odpowiedzi warto wykorzystać pomoc profesjonalistów. Mniejszy podmiot walczący z większym w sprawie ugody musi mieć wsparcie. W przeciwnym wypadku naraża się na potwierdzenie nieuzasadnionych roszczeń.