Jak zbudować zdolność kredytową?

Jak zbudować zdolność kredytową?

[Głosów:775    Średnia:4.5/5]

Habza Finanse » blog » Jak zbudować zdolność kredytową?

Jak zbudować zdolność kredytową?

5 kroków które pomogą Tobie zbudować zdolność kredytową

Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna dla każdego, kto zamierza wnioskować o kredyt. Nawet jeśli dzisiaj uważamy, że kredyty nie są nam potrzebne i nie chcemy z ich pomocą finansować żadnych zakupów, to czasem zdarzają się sytuacje, które mogą zmienić ten stan rzeczy. Kredytem możemy finansować nie tylko przyjemności w postaci wyjazdu na wakacje, czy prezentów dla najbliższych. Często dodatkowe pieniądze są przydatne również przy niespodziewanych wydatkach, remontach, konieczności leczenia czy podczas zakupu nieruchomości. Celów, na które możemy przeznaczyć pożyczone pieniądze jest tak dużo, że warto dbać o swoją zdolność kredytową po to, by w przyszłości – jeśli zajdzie potrzeba uzyskania kredytu – nie mieć z tym żadnych problemów. Jak zbudować swoją zdolność kredytową? Wystarczy stosować się do kilku wskazówek, by w oczach instytucji kredytowych wypadać wiarygodnie.

 

życie ponad stan
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/464473/zaleglosci-mlodych-przekroczyly-1-mld-zl

 

 • Zobowiązanie warto mieć, by udowodnić swoją zdolność do jego spłaty.

  Bardzo często wnioskujący o kredyt dziwią się, że otrzymują negatywną odpowiedź ze strony banku, podczas gdy nigdy wcześniej nie zaciągali żadnego kredytu. Bank jednak odpowiednio to argumentuje: klient być może zdolność ma, ale nie można sprawdzić, czy wywiązuje się z płatności. Nawet zakup ratalny drobnego sprzętu, posiadanie karty kredytowej bądź regularna spłata najmniejszego kredytu gotówkowego potrafią bardzo pomóc w ocenie zdolności kredytowej. Warto mieć na uwadze, by kształtować swoją pozytywną historię kredytową.

 • Liczy się tylko to, co udokumentowane.

  Część wnioskujących o kredyt zaskoczona jest decyzją odmowną z powodu zbyt niskich dochodów. Podczas przeliczania zdolności kredytowej zazwyczaj bierze się pod uwagę wysokość dochodów z kilku ostatnich miesięcy. Pamiętajmy jednak, że musi być to dochód w pełni udokumentowany. Bank nie może wziąć pod uwagę wynagrodzenia wypłacanego bez potwierdzenia czy dochodów uzyskiwanych w szarej strefie. Jeśli chcemy, by pod uwagę zostały wzięte premie lub dodatki do pensji, to również muszą być one udokumentowane i wpływać na konto bankowe.

 • Terminowość to podstawa.

  Nawet w przypadku bardzo wysokich dochodów i stałego zatrudnienia, zdolność kredytową może przekreślić bark terminowej spłaty posiadanych wcześniej zobowiązań kredytowych. Biuro Informacji Kredytowej, do którego banki kierują zapytanie dotyczące naszej terminowości, przechowuje informacje na temat naszych kredytów nawet do pięciu lat od ich całkowitej spłaty. Jeśli w tym czasie wnioskujemy o nowy kredyt, a poprzedni regulowaliśmy nierzetelnie, bank może odmówić nam przyznania jakiejkolwiek kwoty w obawie o to, że tym razem postąpimy podobnie. Dlatego swoje dotychczasowe zobowiązania należy regulować terminowo i zgodnie z umową.

 • Współkredytobiorcy mogą pomóc.

  Budowanie zdolności kredytowej jest bardzo ważne, jednak jeśli potrzebujemy kredytu szybko, a nasze dochody nie są wystarczające – mogą nam pomóc osoby, które razem z nami do takiego kredytu przystąpią. Ich zdolność kredytowa wspomoże naszą, jednak trzeba pamiętać, że również biorą odpowiedzialność za terminowość spłaty zaciąganego zobowiązania. Najczęściej współkredytobiorcy pojawiają się przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Są nimi małżonkowie, rodzice i inni członkowie rodziny.

 • Reakcja w trakcie kłopotów.

  Jeśli mamy już jakiekolwiek produkty kredytowe i pojawiły się kłopoty finansowe, które uniemożliwiają ich spłatę – nie czekajmy, aż będzie za późno. Warto od razu zgłosić się do banku, by renegocjować warunki kredytu, poprosić o niższe raty bądź nowe terminy spłat. Dzięki temu unikniemy niechcianych wpisów do rejestrów dłużników i zaprzepaszczenia swojej zdolności kredytowej. Terminowość w spłacie swoich zobowiązań jest ważna przez kilka następnych lat, więc nie warto czekać, aż banki zaczną upominać się o swoje należności. Dzięki odpowiednio szybkiej reakcji i rozłożeniu zobowiązania na dogodniejsze dla nas raty możemy przeczekać w ten sposób trudną sytuację finansową, jednocześnie dbając o to, by historia kredytowa nadal była pozytywna.

Kiedyś główny analityk bankowy TF Banku, dziś zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystuje do konstruktywnych rozmów na szczeblach decyzyjnych w bankach. W branży finansowej już ponad 10 lat. Jako mały chłopiec wiedział, że chce liczyć duże pieniądze i swoje marzenie spełnia. Wieloletnia nauka w zakresie finansów, ekonomii oraz prawa dodatkowo pomaga mu czuć się ekspertem w tym co robi. Uwielbia pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy finansowe i czerpie ogromną satysfakcję z dobrego słowa od każdego zadowolonego klienta, a tych sukcesywnie z każdym tygodniem jest coraz więcej.

W wolnych chwilach relaksuje się przy dobrej książce lub filmie a każdą możliwość dłuższego urlopu przeznacza na egzotyczne wyjazdy oraz safari nurkowe. Interesuje się sportem, motoryzacją i wszystkim tym co daje duży zastrzyk adrenaliny i endorfin. W jego napiętym grafiku jest również czas na ciągłe poszerzanie swojej wiedzy, co robi z ogromną radością, bo wie że na jego barkach często ciąży przyszłość finansowa nowych klientów. Potrafi słuchać klienta i uspokoić go już na etapie rozmowy telefonicznej. Nie boi się nowych wyzwań i najprawdopodobniej nie zaskoczy go już żadna nowa sytuacja.

Jeżeli chcesz zostać kolejną osobą, która swój spokój finansowy będzie zawdzięczała właśnie jemu, wystarczy że zgłosisz się do Pawła, a na pewno znajdzie dla Ciebie rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb i możliwości.

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online