Mikrofirmy, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) nierzadko mają ogromny potencjał oraz pragną nieustannie się rozwijać. Jednak dość często nie dysponują wystarczającym kapitałem, niezbędnym do realizacji swoich celów. Jego pozyskanie nie jest wcale takie proste, natomiast długie oczekiwanie na uregulowanie płatności z wystawionych faktur utrudnia sytuację. W takich okolicznościach na ratunek przychodzą faktorzy. Dziś nasza uwaga została poświęcona mikrofaktoringowi. Sprawdź, na czym polega jego fenomen.
Spis treści
Mikrofaktoring – co to?
Mikrofaktoring to usługa finansowa sprowadzająca się do finansowania mikroprzedsiębiorstw oraz MŚP. Jeśli więc prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub jesteś właścicielem małego, bądź średniego przedsiębiorstwa, a jednocześnie szukasz wsparcia finansowego, to rozwiązanie może być odpowiednie dla Ciebie. W ramach niego uczestniczą następujące strony:
- faktorant – przedsiębiorca korzystający z mikrofaktoringu, sprzedający swoje produkty lub usługi, wystawiający faktury z odroczonymi terminami płatności,
- faktor – instytucja finansowa oferująca mikrofaktoring, w tym bank, czyli faktoring bankowy bądź firma faktoringowa, których zadaniem jest nabycie wierzytelności od faktoranta i niezwłoczne wypłacenie środków na jego rachunek bankowy,
- kontrahent – klient odbierający towar bądź usługę, któremu w zamian za to wystawiono fakturę z długim terminem płatności.
W mikrofaktoringu faktorant poprzez cesję wierzytelności przekazuje prawa do należności wynikających z wydanych faktur z odroczoną datą dotyczącą ich uregulowania na rzecz faktora, a ten z kolei przelewa środki na konto firmowe faktoranta, zanim jeszcze kontrahent opłaci wymaganą należność. Dzięki temu osoba prowadząca biznes otrzymuje pieniądze praktycznie od razu po sprzedaniu produktu lub zrealizowaniu usługi i nie musi martwić się o brak środków finansowych potrzebnych do funkcjonowania na rynku.
Jak ukazaliśmy, założeniem mikrofaktoringu jest przede wszystkim poprawa płynności finansowej oraz zagwarantowanie małym firmom stałego i regularnego dochodu. Jest to szczególnie istotne dla niewielkich podmiotów, gdyż w ich przypadku nawet jedno nieuregulowane zobowiązanie może być odczuwalne i wpłynąć na ich przyszłość.
Chcemy dodać, że to, w jakiej branży działasz, nie ma żadnego znaczenia. Niezależnie od tego, czy Twoje przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją, sprzedażą, czy świadczeniem usług, możesz skorzystać z mikrofaktoringu.
Faktoring dla małych firm – jak działa?
Faktoring różni się od mikrofaktoringu głównie tym, że zwykle zawęża on swoją grupę docelową do podmiotów, które:
- generują minimalny obrót na wystarczająco wysokim poziomie,
- funkcjonują na rynku od określonego czasu, najczęściej wynoszącego minimum rok lub dwa lata.
Co wchodzi w usługi szybkiego faktoringu?
Mikrofaktoring to znacznie coś więcej niż szybkie finansowanie, w obrębie którego faktor wykupuje nieprzeterminowane wierzytelności faktoranta, należne firmie od kontrahentów z tytułu dostaw bądź usług, a następnie przekazuje środki zaraz po wystawieniu faktury. W konwencji dotyczącej faktoringu międzynarodowego UNIDROIT (tzw. konwencji ottawskiej z dnia 28 maja 1988 r.) ujęto, że do omawianej usługi zalicza się również:
- zarządzanie i kontrolę rozliczeń związanych z wierzytelnościami,
- inkaso należności,
- monitoring płatności,
- windykację należności,
- finansowanie zakupowe,
- przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika.
Faktor w ramach zarządzania należnościami prowadzi rozliczenia poszczególnych transakcji oraz przeprowadza weryfikację wiarygodności, a także wypłacalności każdego zgłoszonego do faktoringu kontrahenta, a jeżeli transakcja zostaje uznana jako ryzykowna, informuje faktoranta o tym fakcie, na podstawie czego ten może wycofać się czy też ograniczyć współpracę z nim. Można też powiedzieć, że pełni funkcję administracyjną, przekazując raporty o stanie rozliczeń. Poza tym dokonuje czynności monitorujących.
Jak zatem wykazaliśmy, faktoring jest kompleksową usługą zawierającą nie tylko opcję szybkiego sfinansowania faktur, ale też pełne wsparcie działań naprawczych. Pragniemy podkreślić, że zestaw czynności, jakie są uwzględnione wobec konkretnej jednostki, precyzuje szczegółowo umowa.
Mikrofaktoring – ile kosztuje?
Mikrofaktoring pozwala błyskawicznie pozyskać pieniądze z wystawionych faktur. Niemniej, jest to usługa płatna. Mówiąc o kosztach, mamy na myśli prowizję i odsetki. Same opłaty na szczęście nie są zbyt wysokie.
Faktoring dla firm – czy się opłaca?
Faktoring dla firm jest opłacalny, ponieważ:
- poprawia stan wypłacalności oraz płynności finansowej,
- zwiększa bezpieczeństwo transakcji handlowych,
- gwarantuje bezzwłoczny przypływ gotówki,
- nie powoduje obniżenia wskaźnika zdolności kredytowej,
- umożliwia zdobycie większej ilości osób zainteresowanych oferowanymi dobrami lub usługami,
- nie ma potrzeby zabezpieczania wierzytelności,
- możliwe jest odliczenie jego kosztów od podatku dochodowego i VAT,
- ogranicza straty, jakie mogą powstać w efekcie udzielenia kredytów kupieckich,
- daje sposobność na minimalizację kosztów stałych ponoszonych w związku z samodzielnym zarządzaniem wierzytelności.
Mikrofaktoring – dla kogo to dobra opcja?
Mikrofaktoring powstał z myślą o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, które dopiero zaczęły swoją działalność i nie dysponują odpowiednim kapitałem, a środki należne im z tytułu sprzedanych towarów bądź świadczonych usług są zamrożone. Jest on alternatywą dla tych przedsiębiorców, którzy:
- wystawiają swoim klientom faktury z odroczonym terminem płatności,
- chcą szybko i z łatwością pozyskać pieniądze na finansowanie bieżących wydatków,
- pragną zadbać o płynność finansową w swojej firmie,
- stawiają na rozwój i zdobywanie nowych kontrahentów.
Mikrofaktoring dla firm obejmuje wiele zalet. Cechuje się bez wątpienia nieskomplikowaną formułą, która umożliwia szybkie i bezproblemowe uwolnienie zamrożonych pieniędzy. Jego mocną stroną są:
- uproszczone procedury,
- minimum formalności,
- niskie wymagania,
- możliwość finansowania jednej lub kilku faktur wystawionych na niskie kwoty.
Mikrofaktoring jest skorelowany z:
- oszczędnością czasu – dzięki niemu nie będziesz musiał czekać, aż Twoi kontrahenci zapłacą za faktury; będziesz mógł na bieżąco regulować swoje zobowiązania i skupić się na rozwijaniu firmy,
- brakiem niepotrzebnego stresu – oddanie losu swoich faktur wykwalifikowanym zawodowcom, którzy kompetentnie będą zarządzać Twoimi wierzytelnościami, pozwoli Ci na uniknięcie ewentualnych negatywnych skutków związanych z wystawianiem faktur z odroczoną płatnością, a przy tym nerwów,
- szansą na zdobywanie nowych klientów – oferując swoim petentom wydłużone terminy płatności, zwiększysz swoją pozycję na rynku,
- ekspresowym przypływem gotówki – Twoja płynność finansowa zostanie zachowana i będziesz mógł w dalszym ciągu realizować przyjęte przez siebie cele, opłacając bieżące zobowiązania oraz dokonując zakupu towaru lub usług na poczet prowadzonej działalności.
Reasumując, mikrofaktoring pomaga:
- poprawić płynność finansową,
- zapobiec powstawaniu zadłużeń,
- zniwelować zatory płatnicze,
- w szybkim tempie zasilić konto firmy.
Mikrofaktoring – jak zacząć korzystać z mikrofaktoringu?
Faktoring dla małych firm nie charakteryzuje się złożonym procederem. Tak naprawdę składa się z trzech prostych kroków, a mianowicie:
- najpierw wystawiana jest faktura za towar czy też usługę,
- dokument przekazywany jest do firmy faktoringowej,
- pieniądze przesyłane są na konto firmowe.
Aby proces finansowania został zaaprobowany przez faktora, faktorant jest zobowiązany do przejścia przez weryfikację zarówno siebie, jak i swojego kontrahenta. Najczęściej nie trwa to dłużej niż kilka chwil. Co ciekawe, na tym etapie podejmowane działania dość mocno przypominają te, które wykonywane są w trakcie faktoringu online. Należy mieć świadomość, że usługi te różnią się od siebie.
W tym miejscu chcemy też powiedzieć o tym, co warto uwzględnić, wybierając firmę faktoringową. W końcu chodzi o finanse firmowe, czyli bardzo ważny aspekt. Kluczowe jest zweryfikowanie, czy faktor:
- należy do Polskiego Związku Faktorów, czyli organizacji samorządu branżowego, zrzeszającego największe instytucje zajmujące się faktoringiem i mikrofaktoringiem w Polsce – jeśli potwierdzisz to, możesz być pewien, że obowiązki będą wypełniane przez niego z zachowaniem zasad kodeksu etyki branżowej, czyli nie będą praktykowane nieuczciwe działania,
- jest transparentny – czy jasno i zrozumiale przedstawia swój system, a co najistotniejsze, podaje w konkretny sposób, jakimi opłatami zostaniesz obciążony,
- jest doświadczony – jego doświadczenie przekłada się na precyzyjność w zakresie określenia Twoich potrzeb, co z kolei ma przełożenie na bardziej satysfakcjonującą ofertę oraz jakość usługi; im dłużej istnieje na rynku, tym większa jest jego wiarygodność,
- posiada pozytywne opinie – jest to dobry sygnał, że klienci nawiązujący z nim współpracę są zadowoleni, co sugeruje, że Twoja również będzie.
Gdy upewnisz się, że firma faktoringowa jest godna zaufania, skontaktuj się z nią, przedkładając jej fakturę i poproś o ofertę. Gdy ta będzie dla Ciebie korzystna, podpisz umowę wiążącą.
Kiedy warto sięgnąć po mikrofaktoring?
Sięgnięcie po mikrofaktoring wymaga dogłębnego zastanowienia się, czy warto zdecydować się na niego i jakie będą tego konsekwencje. Kiedy jest to zasadne? Jest to doskonały wariant, gdy Twojemu przedsiębiorstwu potrzebny jest natychmiastowy przypływ gotówki za sprzedany towar lub wykonaną usługę, bo w przeciwnym razie grozi mu kryzys finansowy. Dzięki niemu zapewnisz sobie wpływ środków na konto bez zbędnego oczekiwania, jak również kontrolę nad płatnościami kontrahentów. Nie sposób też nie wspomnieć o spokoju i zaoszczędzonym czasie. Podejmując decyzję w sprawie mikrofaktoringu musisz bezwzględnie przeanalizować swoją sytuację, a także sprawdzić firmę faktoringową. Jeśli będzie przemyślana i adekwatna do Twoich oczekiwań, na pewno nie pożałujesz jej.