Niezbędnym warunkiem otrzymania pożyczki jest pozytywny wynik weryfikacji tożsamości wnioskującego. W artykule wyjaśnimy, w jakim celu instytucje finansowe weryfikują tożsamość przyszłego pożyczkobiorcy. Podpowiemy także, jak przebiega weryfikacja i jakie są najczęstsze przyczyny negatywnego wyniku procedury.
Aby otrzymać pożyczkę, wnioskujący musi spełnić konkretne wymagania stawiane przez instytucję finansową. Choć każda z nich stawia przyszłym pożyczkobiorcom nieco inne kryteria, jako ogólny standard można przyjąć, że dodatkowe środki może dostać osoba:
- pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
- dysponująca ważnym dowodem osobistym i numerem PESEL;
- mieszkająca w Polsce;
- posiadająca numer telefonu komórkowego i konto w banku;
- posiadająca wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami we wskazanych w harmonogramie spłat terminach.
W zależności od pożyczkodawcy i kwoty dodatkowych środków pożyczenie pieniędzy wymaga jedynie przedstawienia dowodu osobistego lub dostarczenia także dodatkowych dokumentów, które potwierdzą wysokość i źródło dochodu. Może być to wystawione przez pracodawcę zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów, roczne zeznanie podatkowe PIT czy wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.
Spis treści
Wnioskowanie o pożyczkę — krok po kroku
Procedura wnioskowania o dodatkowe środki w pozabankowej instytucji finansowej jest szybka i bardzo łatwa. Wszystkie kroki (wraz z zawarciem umowy) wykonasz online — bez wychodzenia z domu. Jak wygląda wnioskowanie o dodatkowe pieniądze i weryfikacja tożsamości przy pożyczce lub w banku?
- Pierwszym krokiem do otrzymania dodatkowych środków powinno być porównanie ofert dostępnych na rynku pożyczkodawców. Taka analiza pozwoli Ci znaleźć produkt maksymalnie dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych. Porównując propozycje, weź pod uwagę nie tylko maksymalne kwoty finansowania, terminy spłaty i koszty, ale także wymagania stawiane wnioskującym. Przed złożeniem wniosku upewnij się, że spełniasz je wszystkie.
- Kolejnym krokiem powinno być złożenie wniosku o pożyczkę. Wniosek znajdziesz na stronie internetowej wybranego pożyczkodawcy. W większości przypadków niezbędne będzie uzupełnienie takich pól jak: imię i nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres, liczba osób na utrzymaniu, wysokość i źródło dochodów czy termin otrzymania wynagrodzenia.
- Kiedy wypełnisz i wyślesz wniosek pożyczkowy, pożyczkodawca przystąpi do weryfikacji Twojej tożsamości. Czym jest weryfikacja tożsamości i w jakim celu się ją stosuje?
Moze Cię zainteresować: Jak zaciągnąć pożyczkę online?
Weryfikacja tożsamości przy pożyczce – w jakim celu?
Weryfikacja tożsamości przy pożyczce ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obu stronom transakcji i wyeliminowanie oszustw polegających na pożyczaniu pieniędzy na skradzione lub wyłudzone dane osobowe. Weryfikując Twoją tożsamość, instytucja finansowa potwierdza, że jesteś dokładnie tą osobą, za którą się podajesz i nikt się pod Ciebie nie podszywa. Jak przebiega weryfikacja tożsamości w banku czy firmie pożyczkowej?
Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza Finanse uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.
Napisz do nas!Weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy — jak przebiega?
Weryfikacja tożsamości przy pożyczce może przybierać różne formy. Najpopularniejsza polega na wykonaniu przez wnioskującego przelewu na symboliczną kwotę 1 zł (czasem 1 grosz) na konto pożyczkodawcy. Kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane, możliwe będzie sprawdzenie, czy dane wnioskującego zgadzają się z danymi nadawcy przelewu bankowego. Jeśli tak właśnie będzie, wynik weryfikacji będzie pozytywny, a pożyczkodawcy przystąpi do kolejnego etapu weryfikacji wniosku. Jeśli dane zawarte we wniosku i danych z przelewu będą odmienne, weryfikacja zakończy się fiaskiem, a decyzja kredytowa będzie negatywna.
Aby lepiej zobrazować zasadność weryfikacji tożsamości przelewem, posłużymy się konkretnym przykładem.
Wyobraź sobie, że ktoś ukradł Twój dowód osobisty lub w inny, nieuczciwy sposób wszedł w jego posiadanie. Biorąc pod uwagę możliwość pożyczenia pieniędzy na podstawie dokumentu tożsamości, z powodzeniem mógłby się nim posłużyć i zaciągnąć na Ciebie pożyczkę przez internet (w takich okolicznościach pracownik instytucji finansowej nie jest w stanie zorientować się, że osoba na zdjęciu z dowodu wygląda zupełnie inaczej niż wnioskujący, a nawet jest innej płci). Dzięki procedurze weryfikacji tożsamości, aby pożyczyć pieniądze, złodziej musiałby dysponować jednak nie tylko Twoim dowodem, ale także dostępem do konta bankowego. A o to już zdecydowanie trudniej. Weryfikacja tożsamości pozwala więc już na starcie udaremniać próby oszustw i zaciągania pożyczek na skradzione dane osobowe.
Alternatywnym sposobem weryfikacji tożsamości jest korzystanie ze specjalnych aplikacji, które łączą się z rachunkiem bankowym wnioskującego, przekazując pożyczkodawcy niezbędne dane. Zweryfikowanie tożsamości przy pomocy aplikacji nie wymaga przelewania złotówki na konto pożyczkodawcy. Procedura weryfikacji przez aplikację odbywa się jako jeden z etapów składania wniosku pożyczkowego i nie wymusza na wnioskującym instalowania dodatkowego oprogramowania. Aby potwierdzić tożsamość przy pomocy aplikacji, niezbędne jest natomiast posiadanie konta bankowego z dostępem do bankowości internetowej.
Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane przez pożyczkodawców aplikacje do weryfikacji tożsamości przy pożyczce to:
- Instantor,
- Kontomatik,
- KontoConnect.
Taki sposób potwierdzenia tożsamości to dobre rozwiązanie dla osób, które w danym momencie nie mają na koncie nawet symbolicznej złotówki, która jest potrzebna do wykonania przelewu weryfikacyjnego. Świetnie sprawdzi się także w przypadku wnioskujących, którzy chcą uniknąć dostarczania pożyczkodawcy dodatkowych dokumentów potwierdzających dochód — dzięki dostępowi do rachunku bankowego aplikacje pozwalają bowiem nie tylko zweryfikować tożsamość pożyczkobiorcy, ale także wstępnie ocenić jego zdolność kredytową.
W przypadku pożyczek z umowami zawieranymi w tradycyjnym trybie (nie online), najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na weryfikację tożsamości przy pożyczce jest sprawdzenie zgodności danych we wniosku z danymi figurującymi w dowodzie osobistym. W zależności od trybu zawarcia umowy może dokonać jej pracownik instytucji finansowej lub kurier, który dostarczy gotową do podpisania umowę.
Z pomocą doradcy Habza Finanse możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm.
Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.
Napisz do nas!Weryfikacja tożsamości w banku — czy kosztuje pożyczkobiorcę?
Weryfikacja tożsamości w banku wymaga od pożyczkobiorcy wykonania przelewu na symboliczną kwotę 1 zł. Opłata ta jest jednak opłatą zwrotną. W praktyce oznacza to, że po zakończeniu procedury pożyczkodawca odeśle pieniądze na Twoje konto.
Weryfikacja tożsamości przy pomocy aplikacji i sprawdzenia dowodu osobistego nie wymagają wnoszenia żadnych opłat, także zwrotnych.
Weryfikacja tożsamości negatywna — najczęstsze przyczyny
Najczęstszą przyczyną negatywnej weryfikacji tożsamości jest brak zgodności danych figurujących we wniosku pożyczkowym z danymi w dowodzie osobistym lub w polu nadawcy przelewu weryfikacyjnego (w zależności od rodzaju procedury weryfikacji).
Odmienne dane to jeden z najwyraźniejszych sygnałów świadczących o próbie wyłudzenia pieniędzy na skradzione dane osobowe. W takich okolicznościach żaden pożyczkodawca nie może pozwolić sobie na to, aby dalej analizować wniosek.
Negatywna weryfikacja tożsamości przy pożyczce — jak zapobiec?
- Często zdarza się, że z powodu braku środków finansowych wnioskujący wykonują przelew weryfikacyjny z konta małżonka, partnera czy przyjaciela. Jeśli Ty także tak zrobisz, weryfikacja już na starcie będzie spisana na straty. Dane nadawcy przelewu nie będą bowiem tożsame z Twoimi danymi we wniosku pożyczkowym. Aby procedura miała pomyślne zakończenie, pamiętaj o tym, aby zawsze wykonywać przelew weryfikacyjny z własnego rachunku bankowego.
- Jeśli będziesz weryfikował tożsamość w banku przez aplikację, upewnij się, że poprawnie wpisałeś dane logowania do konta bankowego. Jeśli nie zalogujesz się do systemu bankowości internetowej, aplikacja nie będzie w stanie potwierdzić Twojej tożsamości.
- Wypełniając wniosek pożyczkowy, dokładnie sprawdź wszystkie pola. Upewnij się, że poprawnie (bez literówek) wpisałeś swoje imię, nazwisko, numer PESEL i numer dowodu osobistego.
Służymy pomocą przy wnioskowaniu o trudne pożyczki, sprawdź ofertę: