Co to jest kredyt konsolidacyjny, kto może się o niego ubiegać?

Co to jest kredyt konsolidacyjny, kto może się o niego ubiegać?

[Głosów:569    Średnia:4.9/5]

Habza Finanse » blog » Co to jest kredyt konsolidacyjny, kto może się o niego ubiegać?

Co to jest kredyt konsolidacyjny, kto może się o niego ubiegać, jakie są wymagania?

Jednym z produktów bankowych, który w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, jest bez wątpienia kredyt konsolidacyjny. Co to takiego i dlaczego tak wiele firm pożyczkowych ma ten produkt w swojej ofercie? Definicja kredytu konsolidacyjnego znana powinna być każdemu z nas, jeżeli chcemy sprawie poruszać się w świecie kredytów i pożyczek, a także uniknąć zaangażowania się w niekorzystne dla nas umowy. To szczególnie ważne ze względu na fakt, iż konsolidacja kredytów proponowana jest coraz większej ilości Polaków, chociaż nie wszyscy z nas wiedzą, czym tak naprawdę on jest. Wpisując w wyszukiwarkę hasło “kredyt konsolidacyjny co to” otrzymamy sporo wyników. My skupiliśmy się na zebraniu najważniejszych informacji na ten temat i przedstawieniu ich w jak najbardziej przystępnej, klarownej formie.

Definicja kredytu konsolidacyjnego

Polecany szczególnie osobom z większą ilością zobowiązań, pozwala na połączenie dotychczasowych kredytów i zmniejszenie wysokości raty. Na czym jednak polega? Jakie są jego wady i zalety? Komu jest szczególnie polecany? I jak to się dzieje, że wysokość naszych miesięcznych zobowiązań maleje? Takie pytania towarzyszą wszystkim, którzy biorą pod uwagę kredyt konsolidacyjny. Definicja tego produktu nie jest jednak specjalnie skomplikowana, warto jednak pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach z nim związanych. Rządzi się on dość prostym mechanizmem, który może nam pomóc wyjść z trudnej sytuacji finansowej, uporządkować domowy budżet i unikać szkodliwego zadłużania się w przyszłości.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny? Dlaczego rata jest niższa?

Bohaterem licznych reklam – w prasie, radiu, telewizji oraz, przede wszystkim, w Internecie – od dłuższego czasu jest właśnie kredyt konsolidacyjny. Co to za rozwiązanie? Co takiego kryje się pod tym terminem i czy faktycznie jest to tak niesamowity produkt, jak przekonują nas spoty reklamowe? W jakiej sytuacji powinniśmy się nim zainteresować? Cóż, najważniejszą przesłanką jest bez wątpienia fakt nieradzenia sobie z regulowaniem dotychczasowych zobowiązań. Jeżeli więc suma rat, które musisz opłacać w każdym miesiącu przerasta Twoje możliwości finansowe, w polu Twojego zainteresowania powinien znaleźć się kredyt konsolidacyjny. Definicja tego produktu – najprostsza i najłatwiejsza do przyswojenia – zakłada, iż połączenie większej ilości pożyczek w jedną obniża koszt ich obsługi, a dzięki rozłożeniu długu na dłuższy okres spłaty pozwala na uzyskanie niższej raty. W ten sposób możemy więc zmniejszyć poziom regularnie ponoszonych kosztów.

W jaki sposób działa ten kredyt?

Otóż bank – lub instytucja pozabankowa – do którego zgłosimy się celem konsolidacji naszych zobowiązań, zaczyna od spłacenia kredytów, które chcemy poddać połączeniu. Powstałą w ten sposób kwotę dzieli się przez liczbę miesięcy, w czasie których obligujemy się do spłacenia nowej pożyczki. Zazwyczaj jest to okres dłuższy, niż w przypadku kredytów, które konsolidujemy – dzięki temu rata kredytu może być niższa, łatwiejsza do udźwignięcia i regularnego spłacania. To właśnie za sprawą maksymalnego wydłużenia okresu spłaty możemy wpływać na wysokość pojedynczej raty. Działa tu prosta matematyka: im większa ilość miesięcy, w trakcie których chcemy się regulować nasz nowy dług, tym miesięczne zobowiązanie niższe. Te bez wątpienia atrakcyjne cechy posiada każdy kredyt konsolidacyjny. Co to jednak za produkt pożyczkowy, na którym bank lub parabank nie zarabia? Gdzie jest haczyk, na co trzeb uważać? Cóż, nie da się ukryć, że ani banki, ani firmy pożyczkowe nie są instytucjami charytatywnymi, a na swojej działalności mają przede wszystkim zarabiać. Jakim więc cudem niższa rata dla klienta może wiązać się z  zyskiem dla podmiotu udzielającego takiej pożyczki? Do każdej raty są bowiem doliczone odsetki oraz koszty udzielenia kredytu, które w ostatecznym rozrachunku składają się na dodatkową sumę, stanowiącą zysk banku lub parabanku. Tym samym więc – im więcej rat, tym więcej odsetek i, zazwyczaj, wyższa opłata za uruchomienie kredytu. Dlatego tak ważnym jest dokładne policzenie, ile łącznie kosztować będzie nas zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Być może nieco wyższa, ale wciąż realna do spłaty miesięczna rata poskutkuje niższą całkowitą kwotą do spłaty. Zawsze warto to sprawdzić i zastanowić się nad wyborem najkorzystniejszego z dostępnych dla nas rozwiązań.

Definicja to jednak nie tylko procenty, matematyka i zapisy w umowach.

W tym momencie warto podkreślić psychologiczny, emocjonalny wątek towarzyszący kredytowi konsolidacyjnemu – dzięki zgrupowaniu poprzednich, często obciążających pożyczek w jedną, zazwyczaj o niższej racie, wielu klientów cieszyć się może uczuciem mniejszego obciążenia zobowiązaniami finansowymi, odzyskania kontroli i możliwością “czystego startu” – regularnej, terminowej spłaty i lepszego zarządzania domowym budżetem. Fakt, że od momentu uruchomienia kredytu konsolidacyjnego pamiętać musimy już tylko o jednej racie w jednym banku również jest sporym ułatwieniem w codziennym życiu. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że taki “zbawienny wpływ” produktu bankowego na czyjekolwiek życie to pewne wyolbrzymienie, jednak osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej narażone są na ogromny stres i naprawdę odczuwają ulgę, kiedy przynajmniej część ich kłopotów pozostaje zażegnana. To właśnie oni często wpisują w wyszukiwarkę zapytanie: “kredyt konsolidacyjny co to“, chcąc znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.

Dodatkowa gotówka

Co ważne, kredyt konsolidacyjny to nie tylko połączenie dotychczasowych zobowiązań w jedną ratę, ale także możliwość dobrania dodatkowej gotówki. Wiele z instytucji ma w swojej ofercie taką usługę – spłacają pożyczki, które chcemy skonsolidować, a nadwyżkę środków przelewają na nasze konto bądź wypłacają do ręki. Kwota ta wliczana jest w nowopowstały kredyt i spłacana jest w ramach jednej raty. W tym momencie trzeba jednak dodać, iż najważniejszym celem kredytu konsolidacyjnego ma być pomoc w uporządkowaniu stanu naszych finansów, nie zaś dalsze, pochopne zadłużanie się. Zanim więc zdecydujemy się zaciągnąć w ramach kredytu konsolidacyjnego dodatkową pożyczkę, powinniśmy zastanowić się, czy naprawdę jest ona nam potrzebna.

Podsumowanie

Kredyt konsolidacyjny co do zasady podzielić można na dwa rodzaje:

  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który przyznawany jest na dłuższy okres, z mniejszym oprocentowaniem i na wyższe sumy, ale z koniecznością zabezpieczenia w postaci hipoteki posiadanej przez nas nieruchomości (która nie może być już obciążona inną hipoteką)
  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który możemy otrzymać na krótszy czas, na mniejszą sumę i bez większych zabezpieczeń (w wielu przypadkach nawet za okazaniem dowodu osobistego i wypełnieniu przez nas samych doświadczenia o uzyskiwanym dochodzie). Trzeba jednak pamiętać, że im mniej formalności i konieczności potwierdzenia naszych zarobków, tym wyższe oprocentowanie – i, co za tym idzie, wyższy koszt takiego kredytu.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na konsolidację kredytów?

Bez wątpienia wygodniej spłacać jeden kredyt konsolidacyjny, niż kilka równolegle. Musimy mieć jednak na uwadze, że łączenie zobowiązań nie może być naszym stałym sposobem na radzenie sobie z brakiem płynności finansowej. Zyskany dzięki połączeniu naszych zobowiązań w jedno o niższej racie “oddech” powinniśmy wykorzystać na rozważenie lepszego zaplanowania budżetu, opanowania naszych wydatków czy też rozważenie możliwości zwiększenia swoich dochodów.

Nie da się jednak ukryć, że łącząc kilka zobowiązań w jedno, znacznie zwiększasz swoje szanse na spłatę zadłużeń – bez ryzyka opóźnienia w ratach i negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to rozwiązanie, które może pomóc w wyjściu z nieciekawej sytuacji finansowej – sprawiając, że będziemy płacić jedną, niższą ratę. W niektórych przypadkach kredyt konsolidacyjny umożliwia także dobranie dodatkowych kwot na inne wydatki.

 

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online