Kredyt dla emeryta co musisz wiedzieć?

Kredyt dla emeryta co musisz wiedzieć?

[Głosów:4    Średnia:5/5]

Habza Finanse » blog » Kredyt dla emeryta co musisz wiedzieć?

Zaciągnięcie kredytu w banku związane jest z koniecznością spełnienia wielu wymogów i pozytywnego przejścia weryfikacji. Najczęściej zadawane pytania przez osoby starające się o kredyt to: Czy mój wiek jest odpowiedni? Czy rodzaj uzyskiwanego dochodu jest akceptowany przez bank? Czy moje zarobki są wystarczające? Pamiętajmy jednak o tym, że na kredyt decydują się nie tylko ludzie młodzi i w średnim wieku. Duże zainteresowanie dodatkowym finansowaniem pojawia się także u osób, które zakończyły karierę zawodową i przeszły na emeryturę. Wiemy, że aby otrzymać kredyt w banku musimy być pełnoletni. Jednak czy jest jakaś górna granica, po której przekroczeniu, banki nie udzielą nam kredytu dla emeryta? Czy możemy liczyć na kredyt dla emerytów bez ograniczeń wiekowych? Ile maksymalnie środków otrzymamy? Czy istnieje coś takiego jak kredyt hipoteczny dla emeryta?

Kredyt dla emeryta

Zacznijmy od tego, iż przejście na emeryturę nie oznacza, że drzwi instytucji finansowych są dla nas zamknięte. Kredyt dla emeryta to produkt oferowany przez wiele banków. Wystarczy dowód osobisty, legitymacja, ostatni wpływ emerytury na konto lub potwierdzenie przekazu pocztowego, decyzja lub waloryzacja emerytury i możemy wnioskować o kredyt. Jednakże, tak jak w przypadku każdego kredytu bankowego, tak i w przypadku kredytu dla emeryta będziemy musieli wykazać się zdolnością kredytową na odpowiednim poziomie. Bank każdorazowo zweryfikuje wysokość i źródło dochodu oraz historię kredytową. W przypadku kredytu dla emerytów, możemy liczyć na uproszczoną procedurę i szybką decyzję kredytową, ze względu na stabilne źródło dochodu, jakim jest właśnie emerytura. W przypadku kredytu dla emeryta, przyznanie kredytu, jego wysokość, a także okres kredytowania, będzie uzależniony od wieku kredytobiorcy. Niezmienne jest bowiem to, że instytucja finansowa weryfikuje czy potencjalny klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie, o które występuje. W większości banków emeryci w wieku między 70 a 75 rokiem życia mogą otrzymać kredyt na około 8 lat. Co w przypadku osób starszych? Czy możemy liczyć na kredyt dla emeryta mającego 80 lat?


Kredyt dla emeryta w wieku 80 lat

Banki cenią sobie rzetelnych i godnych zaufania klientów. Wysoko punktowane w ocenie banku są osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli chodzi o wiarygodność, również emeryci plasują się na dobrej pozycji, ze względu na stabilne i regularne dochody z systematycznymi wpływami na konto. Śmiało można powiedzieć, że jest to pewniejsze i bardziej stabilne źródło niż umowa o pracę. Jeśli została nam przyznana emerytura będzie ona wypłacana do końca naszego życia, w określonej wysokości, a na pewno nie niższej. Umowa o pracę, nawet na czas nieokreślony, może zostać rozwiązana, a wysokość wynagrodzenia zmniejszona. W przypadku emerytury, takie ryzyko nie istnieje. Badania pokazują, że to właśnie ta grupa może poszczycić się sumiennym wywiązywaniem się z zawartych umów i terminowej spłaty swoich zobowiązań. Niektóre banki nie wyznaczają górnej granicy wiekowej i przyznanie kredytu uzależniają, przede wszystkim od wysokości dochodów.

Pożyczki dla emerytów bez ograniczeń wiekowych

Banki to nie jedyne instytucje, które mogą udzielić nam dodatkowego finansowania. Istnieje także rynek pozabankowy, gdzie możemy liczyć na pożyczki dla emerytów bez ograniczeń wiekowych. W tym przypadku podejście instytucji pozabankowych jest bowiem mniej rygorystyczne. W większości placówek, wniosek o pożyczkę dla emeryta, zostanie rozpatrzony bez względu na wiek pożyczkodawcy. Instytucje pozabankowe, w większości nie będą też wymagały dodatkowych zabezpieczeń. Dla firm pożyczkowych najistotniejsze jest to, że pożyczkobiorca ma stałe i pewne źródło dochodów – w tym przypadku emerytura i należy do grupy, która rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków i regularnie spłaca zobowiązania.

Ile i gdzie pożyczy emeryt?

Tak jak w przypadku każdego finansowania, sprawa jest indywidualna i ściśle związana z naszą sytuacją finansową. Niezależnie więc czy staramy się o kredyt dla emeryta w banku PKO BP S.A. czy w Banku Pocztowym S.A., pozytywna decyzja uzależniona jest od naszej indywidualnej sytuacji finansowej. Niezmienne jest jednak to, że w banku każdorazowo musimy wykazać się zdolnością kredytową. Z kolei w instytucji pozabankowej wymagania są bardziej liberalne i uzależnione wyłącznie od pożyczkodawcy. Jeśli jednak przejdziemy procedurę weryfikacji, możemy liczyć na kredyt gotówkowy dla emeryta w banku w wysokości nawet 200 tysięcy złotych. Z kolei w instytucjach pozabankowych, proces weryfikacji jest łatwiejszy i szybszy, jednak średnia wysokość pożyczki to tylko kilka– kilkanaście tysięcy złotych, ze względu na dużo krótszy okres kredytowania.

Kredyt hipoteczny dla emeryta

W tym przypadku odpowiedź brzmi: TAK. Również emeryt może starać się o kredyt hipoteczny w banku. Wysokość kredytu hipotecznego uzależniona jest od wysokości dochodów. Okres kredytowania zależny jest z kolei od wieku kredytobiorcy. Starając się o kredyt hipoteczny dla emeryta możemy być pewni, że okres kredytowania będzie znacznie krótszy, niż proponowany osobom w wieku 25-45 lat. Co za tym idzie, również miesięczne raty będą wyższe. Co więcej, ze względu na wiek kredytobiorcy bank może uzależniać przyznanie kredytu hipotecznego dla emeryta od wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na życie, wniesienia wyższego wkładu własnego czy wzięcia kredytu wraz z inną osobą (współkredytobiorcą).

Jak widać kredyt dla emeryta czy pożyczki dla emerytów bez ograniczeń wiekowych to rozwiązania, które funkcjonują na rynku finansów. Jeśli to właśnie Ty Emerycie zastanawiasz się nad tym, czy warto wnioskować o kredyt dla emeryta musisz wiedzieć, że wiek nie jest przeszkodą.

Skontaktuj się z naszym doradcą

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online