Przedsiębiorcy działający na współczesnym rynku nie mają łatwego zadania. Nierzadko muszą mierzyć się z wysokimi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też banki wychodząc im naprzeciw, oferują różnego rodzaju kredyty. Jedną z dostępnych opcji jest kredyt płatniczy. Dziś powiemy o tym, czym się charakteryzuje, jak można o niego wnioskować, na co przeznaczyć, ale też wskażemy, ile kosztuje i jakie są jego wady oraz zalety. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Kredyt płatniczy – definicja
Kredyt płatniczy jest to rodzaj krótkoterminowego kredytu obrotowego nieodnawialnego. Jest on udzielany w rachunku kredytowym, co jest równoznaczne, z tym że niemożliwe jest uzyskanie debetu na posiadanym rachunku bankowym. Bank wspomagając kredytobiorcę posiadającego rachunek rozliczeniowy, tworzy specjalne konto, na którym zostają zdeponowane przyznane środki finansowe. W zależności od ustaleń kwota przelewana jest w całości bądź w ratach.
Kredyt płatniczy – jak o niego wnioskować?
Chcąc wnioskować o kredyt płatniczy dla firmy, kluczowe jest złożenie wniosku kredytowego. Instytucja finansowa może poprosić klienta o dołączenie do niego takich dokumentów, jak np.:
- deklaracja podatkowa bądź zaświadczenie potwierdzające niezaleganie ze zobowiązaniami podatkowymi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego,
- oświadczenie o przychodach albo o średniomiesięcznych wpływach na rachunek bieżący w innym banku,
- bilans roczny z uwzględnieniem zysków i strat bądź sprawozdanie finansowe.
Na ich podstawie placówka bankowa ocenia wyniki finansowe przedsiębiorstwa, a także ocenia ryzyko kredytowe przed podjęciem decyzji.
Doradca Habza Finanse znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.
Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza Finanse.
Wyślij wniosek!Kredyt płatniczy w rachunku bieżącym – na co można go przeznaczyć i ile kosztuje?
Kredyt płatniczy może być wykorzystany do pokrycia zobowiązań wobec placówki bankowej bądź do jednorazowego zasilenia funkcjonującego biznesu. Dłużnik może też spożytkować pieniądze do uregulowania zaległych należności, takich jak choćby wynagrodzenie pracownicze albo opłat za dostawy lub usługi.
Kredyt płatniczy oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej. Prowizja od niego określana jest przez podmiot finansujący.
Kredyt płatniczy – wady i zalety
Minusem skorelowanym z kredytem płatniczym jest to, iż:
- ma charakter krótkoterminowy,
- jest to oferta adresowana jedynie do stałych klientów banku,
- mogą starać się o niego wyłącznie podmioty gospodarcze o stabilnej kondycji finansowej, rzetelnie i terminowo wywiązujące się z dotychczasowych zobowiązań.
Mocne strony związane z pozyskaniem kredytu płatniczego to przede wszystkim:
- przeznaczony jest na finansowanie doraźnych płatności wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej w razie przejściowego braku środków finansowych na pokrycie nieprzeterminowanych zobowiązań,
- pozwala na zachowanie płynności finansowej,
- można go spłacać w transzach lub jednorazowo, w warunkach dogodnych dla siebie, jak i kredytodawcy,
- wcześniejsza spłata kredytu nie wiąże się z potrzebą wnoszenia żadnych dodatkowych opłat,
- atrakcyjne oprocentowanie.
Zanim sięgniesz po dodatkowe finansowanie, dowiedz się, co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu płatniczego. Inwestuj w swoją firmę rozsądnie!