Kredyty dla rolników na dowolny cel

Kredyty dla rolników na dowolny cel

 

[Głosów:11    Średnia:5/5]

Habza Finanse » blog » Kredyty dla rolników na dowolny cel

Kredyty dla rolników

Współczesne rolnictwo niewiele ma już wspólnego ze wciąż pokutującymi w społeczeństwie stereotypami związanymi z wsią i jej mieszkańcami. Obecnie rolnicy – czy to zajmujący się uprawą zbóż i roślin, czy też hodowlą trzody, bydła oraz innych zwierząt – korzystają z wielu udogodnień, posiadają liczne maszyny i żywo interesują się nowinkami technologicznymi, które ułatwiają i usprawniają ich pracę. Dużą rolę odegrała tu oczywiście akcesja naszego kraju do Unii Europejskiej; od 2004 roku, czyli od wejścia w struktury Wspólnoty, do naszego rolnictwa wpłynęło ponad 30 miliardów euro, plus kolejne 10 miliardów środków krajowych. Pomoc sektorowa przekłada się również na zyski rolników znad Wisły: roczna wartość eksportu polskich produktów rolnych i żywnościowych wynosi około 20 miliardów złotych, z czego trzy czwarte eksportowane jest na rynki krajów Unii Europejskiej.

Dodatkowe finansowanie dla osób prowadzących gospodarstwo rolne

Prowadzenie gospodarstwa rolnego – niezależnie od profilu jego produkcji – wiąże się z codzienną, ciężką pracą, często uzależnioną od nieprzewidywalnych, niekiedy kapryśnych warunków atmosferycznych. Niejednokrotnie dzieje się tak, że mozolna praca rolnika i jego rodziny zostaje zniweczona przez pogodowy kataklizm, zabierający w ciągu kilku godzin efekty wielotygodniowego, a nawet wielomiesięcznego trudu. Pogłowie trzody lub bydła może zostać zdziesiątkowane przez chorobę, a szkód z tym związanych nie pokryje okolicznościowa pomoc państwa. Wreszcie, rolnik nigdy nie może być pewien, że ceny oferowane mu w skupie za jego plony lub mięso z uboju pokryją koszty poniesione na ich wyprodukowanie oraz, oczywiście, przyniosą satysfakcjonujące zyski.W takiej sytuacji każde, nawet najmniejsze potknięcie – nagły wydatek, nieprzewidziana naprawa sprzętu lub nieplanowana, ale potrzebna wizyta u lekarza – spowodować może zaburzenie płynności finansowej.

Jednak nie tylko klęski żywiołowe powodują, że w gospodarstwach rolno-spożywczych brakuje pieniędzy. Często okazuje się, że rolnicy borykają się z brakiem środków na bieżącą produkcję rolną. Tę tendencję odnotowuje się zwłaszcza w przypadku gospodarstw, których głównym źródłem dochodu są uprawy sezonowe. W takich przypadkach brak pieniędzy szczególnie daje się we znaki w okresie wczesnych prac polowych. Wtedy bowiem fundusze są bardzo uszczuplone, a niekiedy odnotowuje się nawet ich brak. Z kolei wydatki związane ze wznowieniem prac polowych są znaczące. Do tego dochodzi odpowiednie przygotowanie maszyn i wszelkiego rodzaju sprzętu po okresie przestoju.

Na szczęście rynek usług bankowych oferuje wiele rozwiązań, pomagających utrzymać budżet domowy i budżet gospodarstwa na odpowiednim, bezpiecznym poziomie. Banki aby wyjść na przeciw rolnikom, dodatkowo starają się także uprościć wszelkie procedury kredytowania. Wszystko to ma na celu ułatwienie dostępu do produktów bankowych, a przede wszystkim przyspieszenie wypłaty środków pochodzących z kredytu. Tylko w ten sposób mogą bowiem sprostać wymaganiom klientów sektora rolno-spożywczego, których potrzeby są nierzadko nagłe ale również niezbędne, aby gospodarstwo mogło funkcjonować.

W takiej oraz wielu innych sytuacjach na pomoc przychodzi tradycyjny kredyt gotówkowy dla rolników na dowolny cel (w tym także kredyt konsolidacyjny), który umożliwi sfinansowanie wszystkich zaskakujących wydatków, pokryje bieżące wydatki – zarówno te związane z prowadzeniem produkcji rolno-żywnościowej, jak i prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Kolejnym rozwiązaniem jest natomiast kredyt rolniczy na zakup środków trwałych oraz inwestycje. Warto przyjrzeć się temu bliżej, gdyż jest to bardzo przydatne rozwiązanie. Kredyt ten dostosowano do specyficznych potrzeb rolników, muszących zmagać się z nieprzewidywalnością pogody oraz zmienną sytuacja na krajowych i międzynarodowych rynkach.

kredyty dla rolnikow na dowlony cel

Na co można przeznaczyć środki z kredytu dla rolników?

Kredyt dla rolników na dowolny cel to jednak nie tylko możliwość podreperowania budżetu w razie pogodowego kataklizmu, niekorzystnych cen w skupach czy rzeźniach oraz sposób na radzenie sobie z nagłymi, rodzinnymi wydatkami. Fundusze uzyskane w ten sposób można też przeznaczyć na rozwój samego gospodarstwa – zakup maszyn oraz ich modernizację i naprawę, zakup nawozów i środków ochrony roślin, pasz i materiałów siewnych, zakup inwentarza, zakup lub dzierżawę ziemi oraz budowę czy remont budynków gospodarczych. Jako że jest to kredyt na dowolny cel, ogranicza nas tylko wyobraźnia – nikt bowiem nie będzie sprawdzał, jak spożytkowane zostały przyznane środki.

Jak obliczana jest zdolność kredytowa rolnika?

Zdolność kredytowa w większości przypadków obliczana jest na podstawie wszystkich uzyskiwanych przez gospodarstwo rolne dochodów – faktur, dopłat oraz tzw. hektara przeliczeniowego (czyli jednostki kalkulacyjnej ustanowionej głównie do celów podatku rolnego; bazującej na rzeczywistej powierzchni użytków rolnych: gruntów ornych, łąk, pastwisk, sadów, gruntów pod stawami i  pod zabudowaniami, gruntów zadrzewionych lub zakrzewionych na użytkach rolnych). Wiele instytucji bierze pod uwagę także  przewidywane prognozy zysków z uprawy czy hodowli. Dodajmy, że nie ma przy tym znaczenia, czy gospodarstwo prowadzone jest samodzielnie, czy też wspólnie z innymi współwłaścicielami.  Do wydania decyzji kredytowej należy okazać jedynie dowód osobisty, decyzję z Urzędu Gminy o wysokości podatku rolnego oraz decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Aby kredyt dla rolnika został uruchomiony potrzebne są zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami oraz ze składkami KRUS (zaświadczenie takie nie może być wydane więcej niż jeden miesiąc przed składaniem wniosku kredytowego). Przy większych kwotach kredytu i dłuższym okresie spłaty bank wymagać może jednak większej ilości dokumentów – np. potwierdzenia dochodu uzyskiwanego z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego (uzyskać można je we właściwym urzędzie gminy). Jeżeli zaś bank wlicza do oceny zdolności kredytowej dopłaty unijne, potrzebne będzie również potwierdzenie ich wysokości. Zaświadczenie to można otrzymać w Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

HABZA Finanse oferuje kompleksową pomoc w uzyskaniu kredytu dla rolników

Niezależnie od tego czy staramy się o tradycyjny kredyt gotówkowy czy kredyt rolniczy na zakup środków trwałych oraz inwestycje nasze kroki musimy skierować do banku i przejść całą procedurę kredytowania. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak wymagającą dziedziną jest rolnictwo i ile czasu zajmuje praca w gospodarstwie. My również cenimy sobie profesjonalizm.

Wieloletnie doświadczenie naszych doradców kredytowych pozwala na sprawne wytypowanie jak najkorzystniejszej z dostępnych ofert. Z nami nie tracisz swojego cennego czasu. Nie musisz przeszukiwać setek ofert, które w konsekwencji okażą się nie tym czego szukałeś. W oparciu o twoje preferencje wybierzemy oferty, które spełnią twoje oczekiwania.

Asystujemy przy skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów i zaświadczeń. Oczywiście służymy też fachową poradą w trakcie całego procesu, a także już po otrzymaniu finansowania. Jesteśmy do twojej dyspozycji od dnia kiedy zgłosisz się do nas po potrzebne wsparcie, aż do momentu spłaty ostatniej raty kredytu. Wybierając nasze usługi masz pewność, że uzyskasz niezbędną pomoc zarówno w każdym interesującym cię aspekcie jak i na każdym etapie. Odpowiadamy na wszelkie pytania i rozwiewamy wątpliwości, nieustannie mając na uwadze specyfikę branży rolnej i ogrodniczej. Umowa kredytowa jest podpisywana w banku lub u klienta, środki przelewane są zazwyczaj w ciągu kilkudziesięciu godzin od uruchomienia kredytu.

 

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online