BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, przechowuje dane o zobowiązaniach finansowych klientów banków i niektórych instytucji finansowych. Na podstawie tych informacji tworzy się scoring danego klienta, a także weryfikuje jego zdolność do terminowej spłaty zobowiązań. Niestety, dane umieszczone w BIK mogą niekiedy utrudnić bądź uniemożliwić otrzymanie kredytu. Wiele osób będących w takiej sytuacji zastanawia się, jak wyczyścić BIK z widniejących w nim wpisów.
Czyszczenie BIK – czy to możliwe?
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każda informacja o zobowiązaniach finansowych umieszczona w BIKu działa na niekorzyść danej osoby, obniżając jej zdolność kredytową. Wręcz przeciwnie – kilka wpisów o terminowym spłacaniu karty kredytowej, rat za lodówkę czy rat pożyczki gotówkowej pozytywnie wpływa na ocenę potencjalnego kredytobiorcy. Problem pojawia się w momencie, w którym na koncie znajdują się kredyty niespłacone lub takie, których raty nie były uiszczane w sposób terminowy. Aby zadbać więc o profil w BIK, trzeba regularnie spłacać zaciągnięte zobowiązania i pilnować ich terminów. Trzeba pamiętać, że punktacja w BIK wzrosła trzeba raty płacić terminowo, nie przekraczać terminu ani nie płacić przed terminem. Ponadto trzeba płacić raty więcej niż 6 mcy. Czasami „czysty” BIK (brak informacji o kredytach) bywa dla banku mniej wiarygodny, niż BIK uzupełniony informacjami o spłacanych kredytach. Oprócz danych o wcześniejszych i bieżących zobowiązaniach, w BIKu zapisywane są również informacje o fakcie złożenia przez konsumenta wniosku kredytowego – niezależnie od tego, czy chodzi o wniosek o kredyt hipoteczny, czy o pożyczkę gotówkową na cel konsumpcyjny. Wiele zarejestrowanych odrzuceń takich wniosków wpływa negatywnie na ocenę zdolności kredytowej. Przy ich składaniu warto więc pamiętać, by nie wnioskować do wielu instytucji – dwa lub trzy wnioski powinny w zupełności wystarczyć (jeśli zdolność kredytowa jest odpowiednio wysoka), a jednocześnie nie wpływają one znacząco na ocenę konsumenta przez bank. Co jednak zrobić, gdy wpisy są negatywne? Jak usunąć wpis z BIK?
Jak usunąć wpis w BIK? Czy warto ufać „czyścicielom”?
Na rynku usług finansowych działa wiele firm oferujących zdesperowanym klientom czyszczenie BIKu. Co to oznacza? Takie przedsiębiorstwa, za odpowiednią opłatą, podejmują w imieniu swojego klienta pewne kroki, mające na celu usunięcie „niewygodnego” wpisu z BIK i zwiększenie szans kredytobiorcy na otrzymanie pożyczki.
Bank odmówił Ci kredytu bo masz negatywne wpisy w BIK?
Nie daj się oszukać i postaw na doświadczenie doradców Habza Finanse, którzy skutecznieprzeprowadzą Cię przez proces kredytowania, i pozyskają kredyt bez BIK.
Skontaktuj się z namiCzy w tym procederze tkwi jakiś haczyk? Tak – wszystkie podejmowane przez przywołanych „czyścicieli” działania można wykonać na własną rękę, bez opłat i konsultowania się z zewnętrznym dostawcą takiej usługi. Istnieje jednak ograniczenie, które dotyczy również przedstawicieli firm, którzy wiedzą, jak wyczyścić BIK. Ograniczenia te zawarte są w Ustawie Prawo bankowe i dotyczą określonych okoliczności, w których można ubiegać się o usunięcie konkretnych wpisów z profilu w Biurze Informacji Kredytowej. Są to: sytuacje, w których potencjalny kredytobiorca zauważył w swoim profilu informacje niezgodne ze stanem faktycznym; chęć odwołania zgody na przetwarzanie danych o spłacanym wcześniej kredycie (jeśli został on spłacony w terminie) lub wygaśnięcie zgody na przetwarzanie danych po upływie zadeklarowanego wcześniej terminu, na jaki zgoda została udzielona; upływ 5 lat od daty spłacenia konkretnego kredytu. Najczęściej firmy te wiedzą, jak usunąć wpis w BIK dzięki powołaniu się na w/w sytuacje, choć tak naprawdę kredytobiorca może zrobić to sam, składając wniosek do BIK za pośrednictwem banku, w którym planuje zaciągnąć pożyczkę. „Czyściciele” próbują dowieść, że ich klient nie został poinformowany o dokonywanym do BIKu wpisie w odpowiednim terminie bądź nie respektowano jego zgody. Jeśli te argumenty są prawdziwe, to „niewygodny” wpis zostanie usunięty, choć w większości przypadków tak się nie dzieje – a klient traci kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych, by opłacić taką firmę.
Jak wypisać się z BIKu? Możesz spróbować zrobić to samodzielnie!
Jeśli ktoś zastanawia się, jak wypisać się z BIKu na własną rękę, może spróbować zastosować strategię firm „czyścicielskich”. Próba wykazania nieprawidłowości wpisów bądź udowodnienia faktu niepoinformowania kredytobiorcy o danym wpisie w określonym czasie może być podjęta – jak już wcześniej zostało to wspomniane – za pośrednictwem banku, w którym zainteresowany ubiega się o kredyt. Instytucja przekazuje z kolei wniosek do rozpatrzenia do BIK, a zainteresowany tylko czeka na jego weryfikację i na odpowiedź. Niestety, jeśli wpis z problematycznym kredytem został dokonany w sposób prawidłowy (z respektowaniem zgody klienta na przetwarzanie danych o kredycie oraz w odpowiednim czasie), to nie zostanie on usunięty na żądanie. Warto pamiętać o tym, że banki nie wnioskują od razu do BIK o negatywny wpis dotyczący sytuacji klienta. Przy kłopotach ze spłatami rat warto udać się do doradcy (najlepiej do tego, który udzielał kredytu), aby porozmawiać o restrukturyzacji zobowiązania lub o odroczeniu spłat. Dzięki takim zabiegom można skutecznie uniknąć podawania negatywnych informacji o zaciągniętym kredycie w Biurze Informacji Kredytowej i zabezpieczyć się na przyszłość, gdy znów będzie potrzebna pożyczka.
Przeczytaj także:
- Aktualizacja danych w BIK – kiedy następuje?
- Sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej – czy jest możliwe?
- Restrukturyzacja kredytu a zły BIK — zależność