Kiedy płynność finansowa zaczyna szwankować, pojawia się ryzyko zadłużenia. Wiele osób uważa, że z długiem mamy do czynienia tylko wtedy, kiedy nie regulujemy swoich należności w terminie. Tymczasem każdy kredyt – nawet ten spłacany przed czasem – jest długiem w banku, który należy uregulować. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy pojawiają się trudności ze spłatą zobowiązań. Zanim jednak wpadniesz w panikę, sprawdź jak wyjść z długów. Może zdarzyć się tak, że doszło już do przedawnienia długów, co jest scenariuszem niezwykle optymistycznym. Zobaczmy, gdzie sprawdzić stan zadłużenia, a także, kiedy można mówić o przedawnieniu.
Spis treści
Długi – skąd się biorą?
Długi wynikają najczęściej z problemów finansowych. Jeśli masz zbyt mało pieniędzy, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby, możesz zdecydować się na pożyczenie pieniędzy. O ile banki bardzo dokładnie sprawdzają zdolność kredytową potencjalnych klientów i nie podchodzą lekceważąco do kwestii pożyczania pieniędzy, to w przypadku firm pożyczkowych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pamiętaj, że czasem jedna nie do końca przemyślana decyzja może skutkować powstaniem wysokiego długu, którego spłacenie w terminie stanie się niemożliwe.
Zdarza się, że długi dotyczą osób, których zarobki wcale nie były małe, ale ich potrzeby były nieadekwatne do posiadanych możliwości finansowych. Tak powstają długi związane na przykład z zakupem zbyt dużego mieszkania czy wyjazdem na luksusowe wakacje. Bardzo często zadawanym pytaniem jest to dotyczące tego, jak zarządzać długiem, by nie wpędzić się w poważne kłopoty.
Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?
Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza Finanse.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.
Napisz do nas!Jak sprawdzić długi w Internecie?
Wiele osób pyta, jak sprawdzić swoje długi w Internecie. Aby sprawdzić stan zadłużenia, możesz skorzystać z:
- BIK;
- KRD;
- BIG InfoMonitor.
BIK
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. To ciesząca się ogromną popularnością baza, która gromadzi informacje dotyczące kredytobiorców. Pamiętaj, że raport BIK bez konieczności uiszczania opłat możesz pobrać raz na sześć miesięcy. W tym celu musisz jednak założyć konto, a także potwierdzić swoją tożsamość. Ciekawą opcją są alerty BIK. Jeśli się na nie zdecydujesz, dostaniesz informacje zaraz po tym, jak Twoje dane trafią do bazy.
KRD
KRD to Krajowy Rejestr Dłużników. Pod pewnymi względami baza ta podobna jest do Biura Informacji Kredytowej. Co jednak ważne, do KRD trafiają nie tylko dane pochodzące z instytucji finansowych. Przekazują je również firmy ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne, usługowe itp. Oznacza to, że jeśli masz niezapłaconą fakturę za telefon, możesz znaleźć się w Krajowym Rejestrze Dłużników.
BIG InfoMonitor
Jeśli chcesz sprawdzić swoje długi w Internecie, możesz sięgnąć również po BIG InfoMonitor. To baza danych, do której trafiają dane pochodzące zarówno od firm, jak i osób prywatnych. Co ważne, znajdują się tu także dane pochodzące z Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich. Darmowy raport dostępny jest raz na sześć miesięcy. Aby jednak z niego skorzystać, niezbędne jest założenie konta oraz zweryfikowanie swojej tożsamości.
Jak wyjść z długów?
Długi są niewątpliwie tym, co może generować poważne problemy. Jeśli nie będziesz regulować swoich należności w terminie, musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później do Twoich drzwi zawita windykator. To jednak początek trudności. Nieuregulowane należności mogą oznaczać wystąpienie wierzyciela na drogę sądową. Jeśli uzyska tytuł wykonawczy, wkroczy komornik, który ma prawo zająć Ci nie tylko pieniądze w określonej wysokości, ale również ruchomości oraz nieruchomości. Dlatego tak ważne jest, aby wyjść z długów.
Odpowiadając na pytanie, jak wyjść z długów, warto podkreślić, że możliwości są różne. Można spróbować skorzystać z wakacji kredytowych. Rozwiązaniem jest także kredyt konsolidacyjny, który pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań. Dobrym rozwiązaniem jest również negocjowanie z wierzycielami. Często udaje się ustalić taki sposób spłaty należności, który nie obciąża nadmiernie domowego budżetu i pozwala na systematyczną spłatę zadłużenia.
Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.
Specjaliści Habza Finanse znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.
Wyślij wniosek!Przedawnienia długów – kiedy następuje?
Przedawnienia długów to dla wielu dłużników szansa na to, aby uniknąć zadłużenia. Trzeba jednak pamiętać, że przedawnienie jest bardzo dokładnie regulowane przez obowiązujące aktualnie prawo – odnosi się do nich przede wszystkim Kodeks cywilny. To właśnie w nim – w artykule 117 – znajduje się zapis, że kiedy minie termin przedawnienia, dłużnik nie musi płacić zobowiązania.
Zasadniczy termin przedawnienia długów wynosi obecnie sześć lat. Ciekawostką jest fakt, że do 2018 roku był on znacznie dłuższy i wynosił aż dziesięć lat. W przypadku roszczeń okresowych, do których zalicza się na przykład odsetki, a także do tych, które związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą, okres przedawnienia jest krótszy – wynosi on tylko trzy lata. Należy jednak podkreślić, że są jeszcze przepisy szczegółowe odnoszące się konkretnie już do poszczególnych rodzajów długów.
Przedawnienie ma miejsce nie tylko wtedy, kiedy minie wskazany w ustawie okres. Bardzo ważne jest także to, aby bieg przedawnienia nie został przerwany. Oznacza to, że wierzyciel nie może podejmować żadnych działań, które mają na celu odzyskanie należności. Zalicza się do nich między innymi wysłanie wezwania do zapłaty, skierowanie sprawy do sądu, a także rozpoczęcie mediacji. Również ugoda przerywa bieg przedawnienia i obliguje dłużnika do spłaty. UWAGA: jeśli jako dłużnik spłacisz część należności, również przerywasz bieg przedawnienia.
Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?
Aby uniknąć płacenia zobowiązania, należy przede wszystkim sprawdzić, czy do przedawnienia długów doszło. Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, jest sprawdzenie, czy dług stał się wymagalny. Jest to bowiem data, od której liczy się termin przedawnienia. W przypadku faktury terminem wymagalności jest dzień, do którego należy wpłacić należność na wskazane konto. Podobnie jest, jeśli chodzi o inne zobowiązania, na przykład ratę kredytu.
UWAGA: termin przedawnienia przypada zawsze na ostatni dzień roku kalendarzowego. Co to oznacza? Jeśli termin wpłaty ostatniej raty kredytu przypadał w dniu 15 maja 2019 roku, to zadłużenie przedawni się po trzech latach, ale nie 15 maja 2022 roku, ale 31 grudnia 2022. Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony? Najłatwiej zrobić to we wskazanych przez nas bazach danych. Chodzi między innymi o BIK.