Kredyt inwestycyjny dla małych i nowych firm

Kredyt inwestycyjny dla małych i nowych firm

[Głosów:78    Średnia:4.6/5]

Habza Finanse » blog » Kredyt inwestycyjny dla małych i nowych firm

 

Kredyt inwestycyjny dla małych i nowych firm – czyli jak zdobyć dodatkowe środki na rozwój.

Polacy od lat wiodą prym w rankingach przedsiębiorczości – chętnie zakładamy biznesy, chcemy być innowacyjni, a nowe pomysły ochoczo wprowadzamy w życie.  Dla wielu z nas własna firma jest nie tylko sposobem na budowanie majątku, ale przede wszystkim synonimem niezależności i szansą na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa oraz uzyskania pełni kontroli nad życiem zawodowym. Badania przeprowadzane przez polskich socjologów pokazują, że osoby, które decydują się na założenie działalności gospodarczej odznaczają się cechami takimi jak świadomość swoich kompetencji oraz umiejętności, brak skupiania się na słabych stronach, większa skłonność do ryzyka oraz umiejętność pogodzenia się z możliwością popełnienia błędu. Kolejną ciekawostką godną odnotowania jest fakt, że to Polki są bardziej przedsiębiorcze od Polaków – co trzecia firma nad Wisłą została założona i jest prowadzona przez kobietę. Co więcej, panie decydują się na otwarcie własnego biznesu nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą to zrobić. Duch obrotności, który drzemie w naszych rodaczkach w dużej mierze odpowiada za innowacyjność i niebanalność produktów i usług, które wprowadzają na rynek. Działalność gospodarcza Polek wynika często z chęci wypełnienia luki – skoro nie znalazłam tego, czego szukam, sama to stworzę. Tak powstają najciekawsze i najbardziej dochodowe biznesy – z potrzeby, której rynek jeszcze nie zaspokoił.

Skąd wziąć pieniądze na inwestycje w nowej / małej firmie?

Aby jednak się rozwijać, potrzebne są pieniądze, dzięki którym sfinansujemy rozwój naszej firmy. Bieżąca działalność często wyklucza możliwość wdrażania nowych rozwiązań z użyciem naszych własnych środków, często więc odpowiednim rozwiązaniem staje się kredyt inwestycyjny dla małych firm. Prowadząc niewielką działalność jesteśmy zazwyczaj skazani na życie “od przelewu do przelewu” i niejako uzależnieni od tempa regulowania należności przez naszych kontrahentów. A nikomu, kto ma w Polsce własną działalność gospodarczą nie trzeba chyba tłumaczyć, czym są zatory płatnicze. To problem, który najczęściej uderza właśnie w mniejsze podmioty, często doprowadzając je na skraj bankructwa. Jak wskazuje Forum Obywatelskiego Rozwoju, 7 na 10 firm nie płaci kontrahentom, ponieważ nie dostaje pieniędzy od swoich klientów; 8 na 10 firm próbuje problem nieterminowych płatności rozwiązać na własną rękę, a całkowity roczny koszt związany z opóźnieniami płatności przekracza 100 mld złotych.

Skąd więc brać pieniądze na innowacje w firmie? Odpowiedzią jest kredyt inwestycyjny dla małych firm – uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć możemy na wprowadzenie nowych rozwiązań, zakup maszyn, sprzętu i wyposażenia, zatrudnienie pracowników oraz ich szkolenie, badania, uprawnienia i licencje, a także na bieżącą działalność firmy, w tym terminowe opłacanie zobowiązań.

Mała firma wnioskuje o kredyt na inwestycje – jakie są wymagania?

Pozyskanie finansowania na rozwój firmy (często wysokich kwot, ze spłatą rozłożoną nawet na kilkanaście lat) wymagać będzie przedstawienia dużej ilości dokumentów. Do najważniejszych należy wniosek kredytowy, który musi być wypełniony starannie i zgodnie z prawdą. W ramach wniosku o kredyt inwestycyjny dla małych firm wskazać musimy konkretny cel, na który przeznaczymy udostępnione środki – oznacza to więc konieczność dołączenia do wniosku przygotowanego wcześniej kompleksowego biznesplanu, w którym znajdzie się szczegółowy opis inwestycji, planowanych zakupów, prognozowanych zysków, oraz ewentualnego ryzyka związanego z planowanym zaangażowaniem. Spokojnie, taki biznesplan w praktyce rzadko przygotowuje się samodzielnie – można zlecić to profesjonalnej, doświadczonej firmie konsultingowej (co oczywiście stanowi dodatkowych koszt). Bardzo ważnym jest również rodzaj zabezpieczenia kredytu inwestycyjnego dla małych firm – banki wymagają go na wypadek ewentualnych problemów finansowych przedsiębiorcy. Rozwiązaniem najlepszym i najchętniej widzianym przez banki jest zabezpieczenie spoczywające na posiadanych przez firmy lokatach bądź nieruchomościach. Kolejnym krokiem jest udowodnienie wysokości osiąganych przez firmę przychodów – w tym celu przedstawia się zazwyczaj deklaracje podatkowe, ale także faktury i rachunki. Należy spodziewać się wyjątkowej skrupulatności banku w sprawdzaniu naszej zdolności kredytowej, weryfikowaniu źródeł dochodu i oceny ryzyka związanego z udzieleniem nam kredytu. Wymagania stawiane przez instytucje finansowe w ramach wnioskowania o kredyt inwestycyjny dla małych firm będą się różnić nie tylko ze względu na ich oferty i wewnętrzne przepisy, ale również ze względu na indywidualną sytuację każdego z przedsiębiorców.

 

Polecane oferty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wniosek Online
Wniosek Online