Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, często korzystają z możliwości zaliczenia części zakupów w koszty uzyskania przychodu. To bardzo proste w przypadku zakupów za gotówkę. Jednak co w przypadku, kiedy chcemy dokonać zakupu na raty? Czy możemy skorzystać z rat nieoprocentowanych, które oferuje większość marketów ze sprzętem RTV i AGD? Czy możliwe są raty na firmę?
Spis treści
Raty na firmę – czym są?
Sklepy oferują możliwość zakupu sprzętu na raty zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. W momencie, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na taki zakup, otrzymuje także fakturę, która obejmuje całkowity koszt zakupu. Oznacza to, że zakup na raty praktycznie nie różni się od tradycyjnego zakupu za gotówkę. Finalnie przedsiębiorca rozlicza fakturę zgodnie z datą jej wystawienia w całości, gdyż w pozycji zapłacono, widnieje całkowita kwota za zakupy. Harmonogram spłaty to w tym momencie osobny dokument, który wystawiany jest przeważnie jako załącznik do umowy.
Raty na firmę – kto i kiedy może się o nie ubiegać?
W dzisiejszych czasach zaciągnięcie kolejnego zobowiązania wcale nie jest trudne. Jednak nie oznacza to, że każda osoba czy przedsiębiorca będzie mógł rozłożyć swój zakup na raty. Przede wszystkim wymagana jest dobra przeszłość kredytowa. Niezależnie od tego, czy bierzesz raty na firmę, czy jako osoba prywatna, pożyczkobiorca chce mieć pewność, że będziesz regularnie spłacał swoje zobowiązanie. Właśnie dlatego sprawdzi twoją przeszłość w BIK czy innej bazie dłużników. Z pewnością więc będziesz proszony o przedstawienie dowodu tożsamości, a także podanie miesięcznego dochodu. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy będziesz w stanie spłacać miesięczne zobowiązanie we wnioskowanej wysokości.
Przy większych zakupach możesz także zostać poproszony o przedstawienie wyciągu bankowego. Jednak najczęściej weryfikacja polega jedynie na sprawdzeniu przeszłości kredytowej i zweryfikowaniu firmy. Konieczne więc będzie podanie numeru NIP. Po nim pożyczkodawca będzie mógł sprawdzić pozostałe informacje dotyczące firmy w CEiDG. W niektórych sklepach stosowane jest także dodatkowe zabezpieczenie w postaci weryfikacji przez telefon komórkowy.
Konsolidacja chwilówek, kredyt konsolidacyjny, kredyt oddłużeniowy i każde inne trudne zobowiązanie wiąże się nie tylko ze skomplikowaną procedurą, ale także sporym stresem.
Dlatego ze względu na trudną sytuację finansową, nie warto wnioskować o takie zobowiązanie samodzielnie.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy Habza Finanse, który przeanalizuje Twoją sytuację, dobierze odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania. Tobie pozostanie tylko podpisanie nowej umowy kredytowej.
Skontaktuj się z doradcą!Zakup na raty na firmę – jak przebiega?
Sama procedura zakupu na raty jest bardzo prosta. Niezależnie od tego, czy zakupów dokonujesz w sklepie stacjonarnym, czy też przez internet. Formalności zostały skrócone do minimum tak, aby ułatwić kupującemu możliwość skorzystania z oferty sklepu.
Jeśli zakupów dokonujesz w sklepie stacjonarnym, to wystarczy, że wybierzesz produkt, który Cię interesuje i poinformujesz pracownika o chęci jego zakupu na raty. Jest to dość częsta procedura, więc pracownicy doskonale wiedzą, jak postępować. Przeważnie w sklepie znajduje się także osobne stanowisko, przy którym będziesz mógł wygodnie usiąść i udzielić informacji dotyczących swojej firmy.
Całość rejestrowana jest w systemie, który po wstępnej analizie wygeneruje dla Ciebie umowę zakupu na raty. Może być także konieczna weryfikacja tożsamości przez telefon komórkowy.
To moment, w którym warto się na chwilę zatrzymać i dokładnie sprawdzić warunki umowy. Zapoznaj się z jej treścią, zweryfikuj, czy wszystkie dane się zgadzają i sprawdź, czy wartość zakupu ratalnego jest taka, jaką ustaliłeś z pracownikiem sklepu.
Po zweryfikowaniu umowy pora na jej podpisanie. To ostatni etap w procesie zakupu na raty.
Zakup na raty a faktura na firmę – zależność
Wydawać by się mogło, że zakupy na raty nie wykluczają możliwości wystawienia faktury VAT przez firmę. Tym bardziej że jest to całkowicie zgodne z polskim prawem. Jednak pytanie to nie wzięło się znikąd. Przykładem jest jedna z większych sieci sklepów oferujących sprzęt RTV i AGD, która postanowiła nie wystawiać faktur VAT do zakupów ratalnych na firmę.
Jednak jest to wyjątek od reguły i w pozostałych sklepach otrzymanie dokumentu nie powinno stanowić problemu. Warto jednak wcześniej się dopytać o konkretne warunki i sprawdzić, czy aby na pewno sklep wystawi nam fakturę na firmę podczas zakupów ratalnych.
Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.
Specjaliści Habza Finanse znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.
Wyślij wniosek!Raty na firmę – jak bezpiecznie spłacić zadłużenie?
Zakupy na raty nie różnią się niczym od standardowej pożyczki czy kredytu, co oznacza, że zaciągnięte zobowiązanie trzeba spłacać regularnie zgodnie z podpisanym harmonogramem spłat. Bardzo łatwo jednak wpaść tutaj w pułapkę. Rozkładając zakup na raty, otrzymujemy niewielką kwotę do spłaty miesięcznie. Wydawać by się mogło, że praktycznie w ogóle nie obciąża ona naszego budżetu. Jednak jeśli dodamy do tego pozostałe zobowiązania, może okazać się, że jest to spora kwota.
Oczywiście wszystko zależy od tego, czy podczas danego zakupu kierowaliśmy się rozsądkiem, czy był on podyktowany jedynie chęcią posiadania nowego sprzętu. Dla niektórych firm zakupy na raty to jedyna szansa na inwestycję czy rozwój. Jednak biorąc na siebie takie zobowiązanie, nawet najmniejsze, zawsze warto przeanalizować, czy będzie nas stać na jego spłatę. Nie tylko na dany dzień, ale także w przyszłości. Warto tutaj wziąć pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.